Svijet

Orban nikad ekstremniji, napao miješanje rasa, govorio i o ‘velikoj zmjeni’. Šta je to?

Mađarski krajnje desničarski premijer Viktor Orban osudio je "miješanje" evropskih i neevropskih rasa, u govoru koji je odmah izazvao bijes opozicionih stranaka i evropskih političara.

„Mi Mađari nismo mješoviti… i ne želimo da postanemo mješoviti“, rekao je Orban u subotu. Dodao je da zemlje u kojima se miješaju Evropljani i neevropljani "više nisu nacije".

Orban je godinama iznosio slične tvrdnje, ali ovi komentari su bili izraženi, piše Guardian.

Katalin Cseh, europarlamentarka iz opozicione stranke Momentum, rekla je da je zgrožena premijerovim govorom.

“Njegove izjave podsjećaju na vrijeme koje mislim da bismo svi željeli zaboraviti. Oni zaista pokazuju prave boje režima”, rekla je ona.

Na Twitteru, Cseh se obratila pripadnicima mješovitih rasa u Mađarskoj: „Boja vaše kože može biti drugačija, možda dolazite iz Evrope ili šire, ali vi ste jedan od nas, i mi smo ponosni na vas. Raznolikost jača naciju, ne slabi je.”

Rumunski europarlamentarac Alin Mituța također je ljutito odgovorio na Orbanove komentare. “Govoriti o rasnoj ili etničkoj ‘čistoći’, posebno u tako mješovitom regionu kao što je centralna i istočna Evropa, je zabluda i to opasna. Kao i gospodin Orban”, napisao je na Twitteru.

Orban je to iznio tokom godišnjeg govora u Baile Tuşnadu u Rumuniji, gdje je ranije iznosio glavne političke ideje ili ideološke pravce. Tamo je 2014. prvi put rekao da želi da izgradi „neliberalnu demokratiju“ u Mađarskoj.

Ove godine, Orban je održao apokaliptični govor predviđajući pad Zapada i proricajući "deceniju opasnosti, neizvjesnosti i rata". Također je oštro kritizirao zapadnu vojnu podršku Ukrajini, pozicionirajući se kao glavni saveznik Moskve u Evropskoj uniji.

„Što modernije oružje NATO daje Ukrajincima, Rusi će više gurati liniju fronta naprijed… Ono što mi radimo je produžavanje rata“, rekao je Orban tokom govora u subotu.

Mađarska je članica NATO-a, ali ekstremni desničar Orban već dugo ima tople odnose s Putinom i proveo je pet sati u Moskvi razgovarajući s ruskim liderom u februaru, neposredno prije ruske invazije. Govor je uslijedio dva dana nakon što je njegov ministar vanjskih poslova iznenadno otputovao u Moskvu na razgovore.

Orban je rekao da posao zapada ne bi trebao biti da se nada ukrajinskoj pobjedi, već da posreduje u mirovnom sporazumu. "Ne bismo trebali biti na strani Rusije ili Ukrajine, već između njih dvoje", rekao je on i dodao da politika uvođenja sankcija Rusiji nije uspjela.

Oleg Nikolenko, glasnogovornik ukrajinskog ministarstva vanjskih poslova, opisao je Orbanove tvrdnje kao "rusku propagandu".

Orban je osvojio četvrti uzastopni mandat na izborima početkom ove godine, a njegova vlada je optužena za gušenje slobode medija i nazadovanje demokratskim normama otkako je njegova stranka Fides osvojila vlast 2010. Od izbjegličke krize 2015., Orbanova vlada je koristila krajnju desnicu antimigrantska retorika kao glavna tema razgovora.

U subotu je često ukazivao na teoriju zavjere o "velikoj zamjeni", koja tvrdi da postoji zavjera za razvodnjavanje bijelog stanovništva SAD i evropskih zemalja putem imigracije. Rekao je da je to "ideološki trik internacionalističke ljevice da kaže da je evropsko stanovništvo već mješovita rasa".

On je naveo demografiju, migraciju i rod kao glavna bojna polja budućnosti, istog dana kada su se hiljade ljudi okupile u Budimpešti na godišnjem gradskom maršu ponosa.

Evropska komisija trenutno tuži Mađarsku zbog nedavnog zakona protiv LGBTQ+, kopije ruskog zakona o "gej propagandi". Zabranjuje gej osobama da se pojavljuju u školskim obrazovnim materijalima ili TV emisijama namijenjenim maloljetnicima.

Orbanov stav o Ukrajini izgubio je podršku među nekim od njegovih prethodnih ideoloških saveznika, posebno poljskom vladajućom strankom Pravo i pravda, koja je kritizirala njegov dvosmislen stav o ratu.

“On je dalje od evropskog mejnstrima nego ikada prije”, rekao je Péter Krekó, iz istraživačkog centra Political Capital u Budimpešti. „Mislim da on zaista vjeruje da će migracijski pritisci značiti da će ujedinjeni Zapad uskoro biti gotov i da će svaka vlada postati krajnja desnica… Također je jasno da želi da Rusija pobijedi u ovom ratu.

Orban će se nadati italijanskim izborima u septembru kako bi vratio desničarsku koaliciju, a takođe navija za povratak Donalda Trumpa 2024. Sljedećeg mjeseca treba da otputuje u Dallas u Teksasu, gdje će se obratiti CPAC-u, velikom skupu američkih konzervativaca. Ranije ove godine, CPAC je bio domaćin posebne sesije konferencije u Budimpešti.

Clicky