Izraelska policija postavila je bodljikavu žicu na zidove koji okružuju jednu od kapija koja vodi u kompleks Al-Akse.
Na stranici guvernera Jerusalema/Al-Qudsa objavljeno je saopštenje o postavljanju bodljikave žice.
U saopštenju se navodi da je bodljikava žica postavljena na zidove oko kapije Esbat, prvi put od 1967. godine.
Kako se dodaje, ovo je opasan presedan, ali nisu dati drugi detalji.
Ured guvernera Jerusalema/Al-Qudsa objavio je da je 275 jevrejskih doseljenika upalo u džamiju Al-Aksa pod jakom zaštitom izraelskih snaga prvog dana mjeseca ramazana.
Ramazan'ın ilk teravihinde işgal polisleri Coplarla Filistinli'lere saldırdı.
— fatih bsdmr (@BsdmrFatih) March 10, 2024
Ey @netanyahu akıllanmıyorsun!
7 Ekim Aksa tufanı'nın en büyük sebebi bu tür görüntüler olduğunu ne çabuk unuttun!
Ateşle oynuyorsun aklını başına al!
Bu tür terörist davranışlardan vazgeç! pic.twitter.com/9JQlBkuP7W
Kapija Esbat je jedna od glavnih kapija koje Palestinci koriste za ulaz u Stari grad i džamiju Al-Aksa.
Imam i hatib džamije Al-Aksa u okupiranom istočnom Al-Qudsu/Jerusalemu Ekrima Sabri poručio je da treba dozvoliti muslimanima da tokom ramazana molitvu obavljaju u miru.
Sa dolaskom mjeseca Ramazana, sve su oči uprte u džamiju Al-Aksa, treće najsvetije mjesto za muslimane, koje se nalazi u okupiranom istočnom Al-Qudsu/Jerusalemu.
Nastavljeni su izraelski napadi na Pojas Gaze, koji traju od 7. oktobra prošle godine. Nastavljene su i racije i upadi na Zapadnoj obali.
U sjeni napada na Gazu, povećana je zabrinutost zbog izraelskih ograničenja za džamiju Al-Aksa tokom ramazana i mogućih incidenata koji se tamo mogu dogoditi.
Sabri je u intervjuu za Anadolu pozvao muslimane da klanjaju u džamiji Al-Aksa i kritikovao ograničenja Izraela prema Palestincima koji žele ići na ovo sveto mjesto.
Istakao je da su izraelski zvaničnici davali kontradiktorne izjave o tome ko i koje starosne grupe mogu klanjati u Al-Aksi, kao da su oni vlasnici džamije.
Treće najvažnije svetište
Za muslimane Al-Aksa predstavlja treće najvažnije svetište, a Jevreji tvrde kako su na tom mjestu nekada postojala dva jevrejska hrama.
Kompleks Al-Akse koji se prostire na 15 posto površine starog jezgra Al-Qudsa/Jerusalema nalazi se pod izraelskom okupacijom, a predstavlja tačku spajanja tri najveće religije svijeta.
Izrael je okupirao istočni Al-Quds/Jerusalem, gdje se nalazi Al-Aksa, tokom arapsko-izraelskog rata 1967. godine. Izrael je anektirao cijeli grad 1980. godine, a taj postupak međunarodna zajednica nikada nije priznala.