Na posljednjoj sjednici Doma naroda državnog Parlamenta nije usvojen Prijedlog zakona o sprečavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti. Zakon je od velike važnosti ukoliko BiH zaista želi napraviti iskorak na putu ka EU.
Zakon je prošao Vijeće ministara, Predstavnički dom, ali bez obzira na sve, pao je u Domu naroda. Nije prvi put da prethodni dogovori prođu sve prepreke, pa na kraju padnu. To već postaje ustaljena praksa. Na štetu države.
Predsjednik RS Milorad Dodik, odnosno njegov SNSD opstruirao je njegovo usvajanje. Odnosno, nije prvi put da koči zakone u Parlamentu BiH. Zašto to radi i hoće li se zbog toga naći na sivoj listi Moneyvala, pitali smo državnog poslanika Nihada Omerovića iz NiP-a.
"Na posljednjoj sjednici Doma naroda došlo je do opstrukcije zastupnika u Klubu Srba, SNSD-a i evidentno je da se ta opstrukcija desila prije posjete zamjenika američkog sekretara za vanjsku politku Jamesa O'Briena. Ono što se moglo vidjeti po njihovim nastupima, ali i po onome što se moglo pročitati između redova jeste da su svi zvaničnici, a pogotovo opstruatori svih, a naročito procesa EU integracija taj, ali i dan poslije dobili ‘fakture’ za svoje radove, a također i upute za daljnje korake”, govori Omerović za Raport i priznaje da ćemo u narednih 20-ak dana vidjeti šta je na stolu.
Ko na direktan, a ko na suprotan način koči BiH na putu u EU?
“Ubijeđen sam, iz neformalnih izvora koje imam, da će svi oni koji su dosad kočili te procese uzdignutih ruku ih podržati kako ne bi doživjeli politički debakl. Bez obzira na to šta se dešavalo na posljednjoj sjednici Doma naroda, a s obzirom na posljedice koje bi bile jako velike po one koji su već višedecenijski, da ne kažemo samo ove godine, kočili ove procese, naišli su na političkog partnera u vidu Trojke koja je demaskirala ono što je veća bit od svakog kratkotrajnog procesa, degradirajuću politiku, prvenstveno SNSD-a i HDZ-a, tako da je evidentno ono u čemu je SDA griješila, pravila sistemsku grešku s koalicionim partnerima SNSD-om i HDZ-om, prihvatala je politiku dogovorenog sukoba, međusobne i svake druge suprotstavljene kampanje, a državi se nije isporučivalo ništa. Strateški uspjeh Trojke u proteklu godinu jeste što se vidjelo ko je u BiH za evropske integracije, ko se zalaže za put u EU, ko na direktan, a ko na suprotan način to derogira”, objašnjava sagovornik Raporta.
Znamo na djelu ko derogira i opstruira procese, ko obeća, pa prekrši, ali zašto to radi? Zašto se u Vijeću ministara nešto usvoji, a onda stranka čiji su ministri glasali za onda to odbije u Parlamentu?
To se dešavalo tri puta, kaže sagovornik Raporta, i to je dio ucjena prvenstveno SNSD-a.
“On se u nekoliko navrata koristio metodom da stvari koje su prethodno dogovorene budu usvojene na VM, međutim, pokušavajući da sistemom ucjene iznjedri neke ustupke koji nisu realni i koji bi išli na štetu države i državnih institucija, dešavalo se da ne bude udovoljeno takvim zahtjevima koji se uspostavljaju nakon sjednice VM i kao sistem ucjene oni padaju ne na Predstavničkom u toj mjeri, nego na Domu naroda. Ali, eto, dočekali smo i taj prošli petak da se uruče ‘fakture’ i upute svim političkim zvaničnicima, nekome pozitivne, nekome negativne vrste, a onaj ko može da vidi, imao je priliku da vidi kome i na koji način”, jasan je Omerović.
Može li se Trojka iznijeti s destruktivnim ponašanjem SNSD-a i HDZ-a? Još kad dodamo na to opoziciju koja ne pomaže, naprotiv, radi sve da odmogne.
Bakirova demokratska akcija
“Svi su smatrali da će Trojka, i zvali su je opozicioni predstavnici trojanski konj, biti nekapacitirana, služiti za velikosrpske, velikohrvatske interese, kako će biti zbrisana s političke scene. Od perioda od kada je Sulejman Tihić vodio državotvorne procese, do većeg pomaka nije došlo u smislu jačanja države i državnih institucija. Za vrijeme vladavine Bakira Izetbegovića to ne mogu nazvati Strankom demokratske akcije, to je Bakirova demokratska akcija, u svakom smislu", poručuje Omerović.
Dodaje da ni SNSD ni HDZ nisu ostvarili te svoje naivne ciljeve na način da ucjenama i političkim manipulacijama dobiju isporučene strateške, vitalne državotvorne interese.
"Gosp. Čović je bio više nego odlučan u zahtjevima za formiranje nove firme umjesto BH Gasa s Mostarom kao sjedištem. O svemu se moglo razgovarati, o strukturi uprave, o poziciji direktora unutar BH Gasa..., ali ne i popustiti na taj način i dozvoliti formiranje još jedne paralelne firme, što SDA ne bi bio problem i što je BDA radio uvijek zarad ostvarivanja svojih uskostranačkin interesa. Sad se uspjelo pokazati, prvenstveno američkoj politici, da zahtjevi takve prirode imaju za cilj samo stvaranje paralelnih kriminalnih tokova novca i dobiti za jednog čovjeka unutar HDZ-a. Opozicija bi trebala da se izdigne iz svojih uskostranačkih okvira”, zaključuje Omerović za Raport.