Zastupnik u PD PSBiH

Omerović o Rezoluciji o Srebrenici: Po prvi put postoji šansa da se akteri genocida barem djelimično kazne

Po prvi puta, kada je u pitanju najveće stradanje nakon drugog svjetskog rata, imamo priliku da se međunarodna zajednica donošenjem Rezolucije o genocidu u Srebrenici, djelimično izvini zbog svog indolentnog stava, navodi

Nova Rezolucija o genocidu u Srebrenici, kojom bi se, između ostalog, moglo zahtijevati da se 11. juli obilježava kao Međunarodni dan sjećanja na genocid, kako je Raport već pisao, izazvala je oštre reakcije u bh. entitetu Republika Srpska kao i u Srbiji.

Zastupnik Naroda i pravde u Zastupničkom domu PS BiH Nihad Omerović osvrnuo se na Facebooku na predstojeći 'diplomatski UN događaj' i iznio neke činjenice o Rezoluciji.

"Ako se mjeri po kriterijima "Bracine i Sekine" botovske mašinerije onda bi mogli slobodno reći evo još jednog u nizu postupaka prodaje države Bosne i Hercegovine, njenih patriota i njenih interesa. Ali ako nepristrasno i objektivno pristupimo analizi ovog nastupajućeg "diplomatskog UN događaja" možemo zaključiti sljedeće, navodi Omerović i dodaje:

Po prvi puta istinskom a ne deklarativnom voljom institucionalno, pokrenuti su mehanizmi potvrđivanja od strane Ujedinjenih naroda da je u Bosni Hercegovini počinjen zločin najtežeg vida - genocid - a od strane političkog i vojnog rukovodstva RS te uz sudjelovanje vojske Srbije uz nesebičnu ekonomsku i logističku pomoć.

Za razliku od posljednjeg pokušaja revidiranja tužbe protiv Srbije pred međunarodnim sudom za ljudska prava, ovoga puta ne koristi se vijećnica za priređivanje porodično klanskog političkog spektakla a u stvari debakla ljudske svijesti, licemjerstva.

Po prvi puta kada je u pitanju najveće stradanje nakon drugog svjetskog rata imamo priliku da se međunarodna zajednica donošenjem Rezolucije o genocidu u Srebrenici, djelimično izvini zbog svog indolentnog stava a akteri genocida da se barem djelimično materijalno i moralno kazne, i kako se to u Bosni kaže da na "dunjaluku" barem ponesu svoje breme", naveo je Omerović.

Podsjetimo, očekivanja su da će Rezolucija o genocidu u Srebrenici biti na dnevnom redu Generalne skupštine UN-a do kraja aprila, tačnije od 25. do 30. aprila. Kako bi prošla i bila usvojena, potrebno je dvije trećine glasova zemalja članica, to jeste ukupno 129 od 193 članice UN-a.

Clicky