Svijet

Oligarh i vlasnik ‘lične banke’ Putinovih saradnika: Ko je misteriozni Aleksej Mordašov?

Pod sankcijama Evropske unije, a zbog napada Rusije na Ukrajinu, od ponedjeljka se našao i najbogatiji ruski oligarh, 56-godišnji Aleksej Mordašov. On je vlasnik trećine turističke kompanije Tui i njezin najveći dioničar. Riječ je o najvećem evropskom turoperatoru čije dionice kotiraju na Londonskoj berzi. Dok je svjetski turizam zamro tokom pandemije, Mordašov je u Tui ''upumpao'' puno vlastitog novca kako bi tvrtka opstala, piše Guardian.

Mordašovu je sankcije uveo EU, ali ne i Velika Britanija, no njegovi će poslovni interesi svejedno biti ozbiljno ograničeni.

Na Forbesovoj listi je 51., težak je 29 milijardi dolara

Bruxelles je sankcionirao Mordašova tvrdeći da je povezan s Vladimirom Putinom i ruskom političkom klikom kojima je njegova Rossiya Banka neka vrsta 'lične banke' te da u njoj novac drže i dužnosnici koji su imali koristi od aneksije Krima. EU također povezuje Mordašova s nekim medijima koji su vodili propagandnu kampanju za destabilizaciju Ukrajine.

Mordašov potječe iz skromne porodice. Roditelji su mu radili u mlinu u gradu Čerepovcu, sjeverno od Moskve. On se obogatio postavši najprije izvršni direktor najveće ruske čeličane i rudarske kompanije Severstal. Na Forbesovoj listi najbogatijih ljudi svijeta zauzima 51. mjesto, a njegovo lično bogatstvo procijenjeno je na 29,1 milijardu dolara.

Njegove tvornice proizvode čelik za vojna vozila

I dalje je većinski dioničar Severstala u čijim se čeličanama proizvode sklopovi i za rusku vojsku, u prvom redu za oklopna vozila. Mordašovljeva matična tvrtka, Severgrupa, ima poslove razgranate od rudarstva do telekomunikacja i medija. Naravno, poput većine milijardera koji drže do sebe, posjeduje privatni avion i barem jednu jahtu.

Guardian piše kako Mordašev, prikladno za najvećeg dioničara najveće evropske putničke kompanije, trenutno navodno uživa u odmoru daleko od ratnog područja i evropske zime. Njegov privatni mlazni avion Bombardier Global 6000 prošle je sedmice lociran na letu sa Sejšela u Moskvu, ali potom i natrag na Sejšele. Pretpostavlja se da je oligarh bio u njemu.

Jahta vrijedna 500 miliona dolara

Njegova, pak, 142-metarska jahta Nord, koja dijeli ime s Mordašovljevom tvrtkom za rudarenje zlata, tokom zime plovi u Indijskom oceanu. To je plovilo izgrađeno u njemačkom brodogradilištu Lürssen i vlasniku isporučeno prošle godine. Jahta je koštala 500 miliona dolara, ima italijanski dizajn interijera te platformu za slijetanje helikoptera. U prospektu jahte brodograditelj je naveo da je "dizajnirana s jednom idejom: mora izazvati jake emocije u svakom promatraču, ne samo svojom veličinom, nego i dizajnom".

Nakon što je EU stavio i Mordašova pod sankcije, šef tvrtke Tui, Fritz Joussen, nastojao je razuvjeriti zaposlenike da to neće biti problem za poslovanje.

"Gospodin Mordašov je dioničar Tuija oko 15 godina i drži oko trećine naše kompanije otkako ju je podupro tokom koronakrize", naveo je Joussen u dopisu zaposlenicima.

'Nemam nikakve veze s geopolitičkim napetostima'

"Našom tvrtkom upravlja upravni odbor, kao i u svakom njemačkom dioničkom društvu, a ne pojedini dioničari ili nadzorni odbor. Stoga pretpostavljamo da bilo kakva ograničenja ili sankcije protiv gospodina Mordašova neće imati trajne negativne posljedice na našu kompaniju", dodao je predsjednik uprave Tuija.

Mordašov je u Tui počeo ulagati 2007. godine, a članom nadzornog odbora postao je 2016. Tokom pandemijske 2021. godine u više je navrata kupovao dionice Tuija i svoj udio povećao na 34 posto. Sam je u ponedjeljak izjavio da ne razumije zašto se našao pod sankcijama.

"Nemam apsolutno nikakve veze s trenutnim geopolitičkim napetostima", kazao je.

Sebe je opisao kao osobu izvan politike i pozvao je na prekid rata u Ukrajini nazvavši ga "tragedijom dvaju bratskih naroda" te apelirao da se ''pronađe izlaz iz sukoba i da krvoproliće prestane.''

Clicky