Politika

Ogrešević: “Čović na pregovorima nije rekao da nema uslova za održavanje izbora”

Gost Rezimea na FTV-u bio je Nermin Ogrešević, predsjednik Narodnog evropskog saveza..

Kaže da ne postoji dokument na kojem piše kakva bi izborna reforma u BiH trebala biti.

"Barem ga ja nisam imao u svojim rukama. Možda ima rezime određenih prijedloga ali vidjećemo. Uglavnom, zvaničan dokument kao takav nije bio ponuđen i mi nismo imali završni dokument za koji bih mogao reći da je usvojen i koji bi se mogao kao takav prezentirati javnosti."

Ističe da je NES u razgovore uključen od Neuma.

"Razgovaralo se o ustavnim promjenama, shodno obavezama da se implementiraju presude Evropskog suda za ljudska prava. Izmjene Izbornog zakona u dijelu koji se tiče izbora članova Predsjedništva, također državni Dom naroda i onda blokade u Federaciji, rokovi, određena rješenja koja bi te blokade učinila faktički nemogućim i nadležnost domova Federacije. Paralelno s tim se razgovaralo i oko tehničkih izmjena Izbornog zakona."

Ogrešević smatra da sam format pregovora nije najbolji.

"On se ogleda u tome da se o izmjenama Ustava govori samo na nivou FBiH i stranaka iz FBiH, a naše mišljenje je bilo da trebaju biti uključeni svi, i stranke iz RS-a, odnosno iz čitave države jer se mijenja Ustav BiH. Također ne može implementaciju presuda Evropskog suda za ljudska prava svesti na bošnjačko-hrvatske odnose jer to nije intencija samih presuda. Međutim, i jedno i drugo se desilo. Zadnjih devet-deset mjeseci traju pregovori i to formatiranje i taj sadržaj je očito puno ranije definisan i određen tako da mi svojim učešćem u Neumu i u Sarajevu nismo bili u poziciji da možemo uticati na sam format i fokus tih razgovora i dogovora oko mogućih rješenja."

Asimetrična rješenja za NES nisu prihvatljiva

Pojašnjava da se o implementaciji presuda govorilo na način da to bude prihvatljivo i evropskim standardima i mišljenju Venecijanske komisije.

"Međutim, mi smo već u četvrtak istakli neprihvatanje rješenja u izmjeni Ustava koja su išla u pravcu da se koristi definicija predstavnik bošnjačkog naroda i Ostalih, predstavnik hrvatskog naroda i Ostalih, predstavnik srpskog naroda i Ostalih. Prema mišljenjima drugih takva definicija daje okvir da se može reći da su ispoštovane presude Evropskog suda, međutim naše mišljenje je da u konačnici sama intencija i ono što je traženo kroz presude nije tim zadovoljeno jer u suštini znači da će svako ko nije Bošnjak, Srbin , Hrvat morati se kandidirati na listama za članove Predsjedništva da je predstavnik ili srpskog, hrvatskog, bošnjačkog. Mi nismo prihvatili tu odredbu. Za nas je bila prihvatljivija odredba koja bi išla u pravcu, a definisana je na način da se biraju tri člana Predsjedništva - dva iz FBiH, jedan iz RS-a. Bez ikakvih odrednica."

Ogrešević ističe da se radi o asimetričnim rješenjima koja za NES nisu prihvatljiva.

"Mi smo predložili da se vratimo izboru sva tri člana Predsjendištva u Parlamentu, odnosno indirektnim izborom i mislimo da bi nas to rješenje udaljilo od improvizacije ili traženja nekih puno kompliciranijih rješenja. Svi prisutni su se složili da je to dobro rješenje, da ne prihvataju iz RS-a. Znači mi imamo oko jednog rješenja koncenzus u FBiH. Ako imamo dobru namjeru da relaksiramo odnose, da ne postoji taj problem mislim da možemo to dogovoriti sa kolegama iz RS-a i ići u tom rješenju. Gospodin Milanović govori o tom problemu na način da se pokušava izvršiti unitarizacija BiH, što nije tačno. Istakao je i da je dobar sa gospodinom Dodikom, da mu on nije problem. Zasigurno mi u FBiH imamo rješenje koje je prihvatljivo za sve, možemo se svi uključiti i on sa dobrom namjerom i možemo onda dogovoriti to pitanje, što znači da u ovom trenutku ako imamo koncenzus oko načina izbora da ne postoji problem u FBiH i bošnjačko-hrvatskim odnosima."

Ovo je očito utakmica između Čovića i Izetbegovića

Smatra da je međunarodna zajednica trebala pokušati riješiti problem na nivou čitave države.

O elektorskom modelu kaže da se NES izjasnio da za njih to nije prihvatljivo, naročito ako je asimetrično.

"Istakli smo jasan stav da i ovo ustavno rješenje i takav način izbora za NES nije prihvatljiv. Možda bi o tome mogli govoriti ako će se elektorski birati i čaln Predsjedništva iz RS-a. Fokus je na asimetriji, mi to ne možemo prihvatiti."

Ogrešević smatra da ovo neće biti posljednji razgovori i posljednja prilika da rade na rješenjima koja su od interesa za BiH.

"Ovo je očito utakmica između Čovića i Izetbegovića. To su centralni igrači na terenu. Čović je svojim izjavama očito imao namjeru da targetira Izetbegovića i tako njega okrivi za propale pregovore."

Navodi da je opći stav i princip bio da je dogovoreno kad je sve dogovoreno.

"Pošto nije sve dogovoreno, onda nije ništa dogovoreno. Govori se o paketu. U njemu su i tehničke izmjene Izbornog zakona. Mislimo da tehničke izmjene izbora treba izglasati jer su svi rekli da su za poštene izbore i za to da se stvore tehničke pretpostavke da ima što manje sumnje u neispravnost izbora."

Neodržavanje izbora bi nas gurnulo u još dublju krizu

Kada je riječ o reduciranju nadležnosti Doma naroda Ogrešević kaže da je to daleko od dogovora.

"Ključna je stvar u definiciji da li Dom naroda da bude samo za vitalni nacionalni interes ili da on bude jedan od dva doma zakonodavna. Oko toga se koplja lome. Problem su bili i prijedlozi oko izbora delegata u Dom naroda."

Ističe da Čović na pregovorima nije rekao da nema uslova za održavanje izbora.

"Što se tiče izbora mi imamo sve zakonske pretpostavke da oni mogu biti održani. I izbori trebaju biti održani bez ikakve dileme jer bi nas to gurnulo u još dublju krizu i mislim da ne bi bilo pametno da će uopće razmišlja u tom pravcu."

Clicky