Vođa tima Gorske službe spašavanja općine Novi Grad Sarajevo Fahrudin Dobrača koji se trenutno nalazi u turskom gradu Antakya kazao je za Fenu da trenutno vrše pripreme i čiste pristup za izvlačenje dva tijela iz ruševina.
Sinoć locirali dva tijela
Vidno potresen, Dobrača je istakao da su sinoć locirali dva tijela, a da informacije o živim osobama nemaju.
"Presijecamo betonske ploče da bi došli do tih tijela da ih izvadimo. Kolege su umorne. Mi smo dežurni i pomažemo koliko možemo", naglasio je Dobrača za Fenu.
Ekipa bh. spasioca do sada je pronašla i izvadila više od 20 mrtvih tijela iz ruševina, otkako je stigla u Tursku, tj. od srijede.
U koordinaciji sa turskim spasilačkim timovima spasili su 10 osoba.
S obzirom na to da su šanse da se pronađe više preživjelih sve manje, broj žrtava u obje zemlje u nedjelju je porastao iznad 33.000 i vjerovatno će nastaviti rasti. Ovo je najsmrtonosniji zemljotres u Turskoj od 1939. godine.
Trenutna politička situacija
Vlasti kažu da se srušilo oko 6.500 zgrada u Turskoj, a brojne su oštećene u zoni zemljotresa koja zahvata oko 13 miliona ljudi.
Brojne zemlje odazvale su se na pomoć Turskoj. S druge strane, iako žele usmjeriti svoju pomoć i Siriji to je sve teže zbog trenutne političke situacije u toj državi koju je uzrokovao dugogodišnji rat, pa su zbog toga nastale brojne blokade. Te humanitarne pomoći ne dolaze do onih kojima su potrebne u ovom trenutku.
Međutim, američka ambasadorica pri Ujedinjenim nacijama Linda Thomas-Greenfield u nedjelju je pozvala Vijeće sigurnosti UN-a da odobri dvije dodatne pristupne tačke za dostavu pomoći u dijelove Sirije.
“Ljudi u pogođenim područjima računaju na nas. Apeluju na našu humanost da im pomognemo u trenutku kada im je to potrebno. Ne možemo ih iznevjeriti. Moramo odmah glasati o rezoluciji. Imamo moć djelovati. Vrijeme je da se krene hitno i sa svrhom”, rekla je Thomas-Greenfield u izjavi.