Nakon što su jučer brojni mediji prenijeli podatke Federalne informatičke agencije (FIA) o prihodima udruženja iz budžeta, oglasila se državna televizija TRT.
Naime, u dokumentima je navedeno da TRT iz budžeta dobiva oko skoro milion KM. Međutim, sad su se oglasili i pojasnili o čemu je riječ.
Njihovu reakciju prenosimo u cijelosti:
Tekstovi su objavljeni na osnovu dokumenta Pregled finansijskih pokazatelja za udruženja/udruge i fondacije/Zaklade u Federaciji BiH za 2021 godinu. Međutim tekst se zasniva na tabelama koje je napravila akta.ba na osnovu ovog dokumenta. U vezi navedenih tekstova i navoda želim ovim putem da ispred svoga klijenta vas upoznam da prenijeti navodi nisu tačni iz najvažnijeg razloga a to je da niti jedna marka nije uplaćena na račun Predstavništva TRT u BiH iz proračuna budžeta FBiH.
Nadalje želim vas upoznati da je Predstavništvo TRT u BiH, strano lice koje nema statust pravnog lica i registrovano je kod Ministarstva vanjskih poslova BiH u skladu sa Odlukom o osnivanju i radu predstavništava stranih lica u Bosni i Hercegovini. U skladu sa predmetnom Odlukom (članom 4. stav 1. iste) strano lice osniva predstavništvo sa ciljem istraživanja tržišta, obavljanja propagandnih i informativnih poslova, i radi svoga predstavljanja. U stavu 2. člana 4. Odluke je jasno navedeno da " u obavljanju poslova iz stava 1. ovog člana predstavništvo ne može zaključivati ugovore u ime osnivača predstavništva". Iz navedenog jasno proizilazi da moj klijent nema status pravnog lica i kao takvo nije moglo aplicirati za bilo kakva sredstva, da nije moglo zaključiti ugovor sa bilo kim, a pogotovo ne zaprimiti sredstva. Za sve navedeno je zadužen isključivo osnivač Predstavništva, tako da je kojim slučajem ova sredstva dobio, to je mogao samo osnivač dobiti (Glavna direkcija Ankara), a nakon toga bi ista morala biti uplaćena osnivaču.
Turkiye Radyo Televizyon Kurumu Republika Turska- Predstavništvo TRT u BiH se finansira isključivo iz sredstava osnivača koja im se doznačavaju iz budžeta Glavne direkcije Ankara. Ovi podaci su dostavljeni FIA-i i navedeno je da je u 2021 godini iznos od 909.626 KM uplaćen na račun Predstavništva TRT u BiH ali iz budžeta Glavne direkcije Ankara. O navedenom postoje izvodi iz banke gdje se vidi da je Predstavništvu uplaćivan novac iz Glavne Direkcije iz Ankare i iz tog novca su plaćeni svi troškovi postojanja Predstavništva u BiH.
U vezi sa svim naprijed navedenim tražim od vas da u roku od najkasnije 24 sata objavite demant neistinite informacije koju ste objavili i naznačite da su informacije o uplaćenim sredstvima iz proračuna budžeta FBiH u iznosu od 909.626 KM na račun Predstavništva TRT u BiH netačne i da se radi o greški i pogrešnom navodu u izvještaju FIA-e u kojem izvještaju se nalaze Udruge i Fondacije a Predstavništvo TRT u BIH nije nijedno ni drugo, kao ni Predstavništvo Udruge ili Fondacije, a posebno nikada za sve vrijeme postojanja nije zaprimilo niti jedne marke na račun iz budžeta BiH sa bilo kojeg nivoa.
Molim vas da postupiti u skladu sa navedenim i da ovo smatrate zahtjevom za ispravku izražavnja u skladu sa članom 8. Zakona o zaštiti od klevete FBiH, u suprotnom bićemo prinuđeni da svoja prava u skladu sa odredbama ovog zakona kao i obeštećenje tražimo putem suda, jer je ovakvim nesmotrenim potezom i objavom neprovjerene informacije, bez da se Predstavništvo TRT u BiH uopšte kontaktiralo radi davanja izjave, pričinjena znatna šteta ugledu Predstavništva TRT u BIH, kao i samom TRT u Turskoj, kojem je jedan od glavnih ciljeva promocija Bosne i Hercegovine u svijetu.