Upravljanje održivošću podrazumijeva odgovorno poslovanje na dugoročnoj osnovi koje je bazirano na ekonomski pozitivnim rezultatima. Održivost je jedna od najaktuelnijih tema u posljednje vrijeme, a kako mnogi analitičari navode, finansijske institucije imaju centralnu ulogu u preusmjeravanju kapitala prema održivoj ekonomiji.
Također, veliki broj istraživanja je pokazao da je primjena ESG standarda od velikog značaja za uspješno bankarstvo. ESG označava Environmental-Social-Governance, što znači okolišni, društveni i upravljački kriteriji za mjerenje nefinansijskih utjecaja banke u zajednici u kojoj djeluje.
Ugledni bh. ekonomski analitičar Admir Čavalić, govoreći o ovoj temi, istaknuo je da u posljednjih 20 godina dolazi do naglašavanja fenomena korporativne društvene odgovornosti.
Fokus na ekologiji
"Paralelno s tim, do izražaja dolaze zelene politike, agende i uopšteno politički/društveni pokreti koji stavljaju fokus na ekologiju. Na bazi navedenog, imamo koncept održivog razvoja i održive ekonomije. Održivost je značajna, kako zbog tržišnih pritisaka i konkurencije, tako i zbog činjenice da brojna istraživanja pokazuju da postoje određene granice, konvencionalno shvaćenog, ekonomskog rasta. Istina, tržište je obično to koje nudi rješenja i inovacije, sa ciljem unapređenja postojećeg stanja - pa tako održivost i treba posmatrati kao novu tržišnu paradigmu", istaknuo je Čavalić.
Dodavši da se paradigma tiče svih ekonomskih aktera, pa tako i finansijskih institucija koje imaju veoma bitnu ulogu u provođenju ovih politika.
Također, ono što je jako bitno istaknuti je činjenica da sve više klijenti i drugi stakeholderi imaju veće zahtjeve kada je riječ o održivosti. Između ostalog, klijenti zahtijevaju transparentnost, a investitori održive investicije. Upravo iz ovih razloga, cilj finansijskih institucija, a posebno banaka, je kombiniranje ostvarivanja finansijskog uspjeha s društvenom odgovornošću. Tako su osnovni principi djelovanja i mjerilo korporativnog uspjeha banaka održivost i korporativna odgovornost, te djelovanje na području ESG-a.
Govoreći o principima odgovornog bankarstva, Čavalić pojašnjava šta se ovim principima najviše osigurava.
Kreiranje dodatne vrijednosti
"Mišljenja sam da se principi baziraju na Freemanovoj stakeholder teoriji, uz strateški pristup okruženjima. Principi naglašavaju dobre prakse u finansijskom sistemu - posvećenost klijentima, transparentnost, odgovornost, dobro upravljanje i slično. Dugoročno, oni mogu pomoći kako bankarstvu, u smislu pozitivnih reformi, tako i čitavoj ekonomiji u svrhu postizanja idealne održivosti. Kao što sam naveo, stakeholderi i okruženje su u fokusu", pojasnio je on.
Tu se posebno nameće kreiranje dugoročne dodatne vrijednosti, a kada su u pitanju banke, kao primjer se može navesti odgovorno kreditiranje, što je samo jedan segment održivog finansiranja. A, finansiranje je održivo ukoliko ima pozitivan dugoročni utjecaj na okoliš i klimu i/ili društvene aspekte, te ukoliko podržava globalne Ciljeve održivog razvoja.