Prekoračio ovlasti?

Odakle Nešiću informacije o hapšenjima? Iz Ministarstva sigurnosti kažu da je dobio izvještaj, direktor SIPA-e kaže da ništa nije slao

Nenad Nešić, ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine među prvim je zvaničnicima koji su jučer pojedinim medijima plasirali i potvrđivali informacije o tome da su pripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu uhapsili Ranka Debevca, predsjednika Suda BiH i bivšeg direktora Obavještajno-sigurnosne agencije (OSA) Osmana Mehmedagića.

Nešić je čak potvrdio nekim medijima i da je u vezi s ovim hapšenjima privedena i advokatica Vasvija Vidović, koja je trebala zastupati Debevca, a s ovim informacijama Nešić je izazvao sumnju da se umiješao u operativni rad SIPA-e.

Naime, iako je SIPA upravna organizacija u okviru Ministarstva sigurnosti BiH, ova Agencija ima potpunu operativnu samostalnost i mora biti nezavisna u svom radu, te nijedan ministar sigurnosti, koji je u suštini politički imenovana ličnost nema nadležnosti da se miješa u operativni rad policijskih agencija.

Stoga se postavlja pitanje: Otkud ministru Nešiću informacije o hapšenjima, da bi ih mogao zvanično potvrđivati? Te, je li se on, što je nedopustivo, u ovom slučaju umiješao u operativni rad SIPA-e na način da je očigledno prikupljao informacije o ovim hapšenjima, a potom ih i komentirao u javnosti.

Kako su prenijeli neki mediji, Nešić je čak navodno iznio lažnu informaciju da je privedena i advokatica Senka Nožica koja je u međuvremenu najavila tužbu protiv Nešića.

Međutim, iz Ministarstva sigurnosti BiH tvrde da se Nešić ni na koji način nije miješao u rad Agencije.

"Ministar bezbjednosti BiH Nenad Nešić je nakon završetka akcije koje je provela Državna agencija za istrage i zaštitu, dobio generalnu informaciju o provedenim aktivnostima. To je uobičajena komunikacija radi upoznavanja ministra bezbjednosti o važnijim aktivnostima koje provedu bezbjednosne agencije koje se nalaze u okviru Ministarstva. Istovremeno to pokazuje da između Ministarstva i nadležnih agencija postoji dobra saradnja i komunikacija u okviru zakonskih nadležnosti. Ministar Nešić, nije se miješao u operativni rad bezbjednosnih agencija, niti ima namjeru da to radi", naveli su iz Ministarstva sigurnosti BiH.

No, Raport je pitao i Darka Ćuluma, direktora Državne agencije za istrage i zaštitu BiH, da li mu se javljao ministar sigurnosti Nenad Nešić u vezi s hapšenjem Ranka Debevca, predsjednika Suda BiH, bivšeg direktora Obavještajno-sigurnosne agencije Osmana Mehemdagića, te s privođenjem advokatice Vasvije Vidović.

"Ministar sigurnosti Nenad Nešić mi se nije javljao, niti smo dobili bilo kakav zvaničan zahtjev od njega. On je mogao komentarisati samo nešto što je opštepoznato, inače zvanično ništa nije tražio", rekao nam je Ćulum.

Na upit Raporta ima li ministar Nešić nadležnost i da traži informacije o nekoj istrazi, u ovom slučaju onoj vezanoj za hapšenje Debevca i Mehmedagića, direktor SIPA-e kaže:

"Ministar sigurnosti nema tu nadležnost, on može tražiti opštepoznate informacije da mi potvrdimo s kojima se može izaći u javnost i iznositi svoje stavove, a od SIPA-e ništa nije zvanično traženo, niti smo mi takve informacije dostavili“, kazao je Ćulum za Raport.

Pitali smo Ćuluma i da prokomentira to što su se u javnosti pojavile priče da je riječ o navodno "sinhroniziranom" djelovanju kadrova iz RS, počev od Milanka Kajganića, glavnog tužitelja Tužilaštva BiH, pa preko njega kao direktora SIPA-e, te da čitav slučaj ima veze sa procesom protiv Milorada Dodika, predsjednika entiteta RS, pred Sudom BiH.

"Ne bih komentarisao takve navode. I u ovom kao i drugim slučajevima SIPA treba korektno i profesionalno postupati i mi to i radimo", tvrdi Ćulum.

Clicky