Prema legendi, put svjetske slave za pizzu je počeo 1889. godine, kada su Napulj posjetili kraljica Margherita di Savoia i kralj Umberto I.
Svijet pizza danas je neizmjerno raznolik, postoji mnogo načina pripreme, a razlikuju se prema vrstama i načinima pripreme tijesta, tehnikama pečenja te, naravno, sastojcima koje stavljamo na pizzu. Iako je pizza poznata kao tradicionalno jelo talijanske kuhinje, jela slična pizzi, pripremljena od tankog tijesta ili hljeba kojem su dodani sir, povrće ili neki drugi sastojci, pripremala su se širom svijeta od pamtivijeka.
Stanovnici Perzije, stare Grčke, Rima i Egipta jeli su tanke pogače vrlo slične pizzama na koje su, ovisno o podneblju, stavljali maslinovo ulje, luk i začinsko bilje. U talijanskom gradu Napulju su negdje u 17. stoljeću tanko tijesto počeli, isprva sumnjičavo, kombinirati s paradajzom. Ali tome se pristupalo vrlo ozbiljno jer se plod paradajza dugo vremena smatrao otrovnim.
Historija pizze uzbudljiva je toliko da bi trebala dobiti TV seriju
Prema dobro poznatoj legendi, put svjetske slave za pizzu je počeo 1889. godine, kada su Napulj posjetili kraljica Margherita di Savoia i kralj Umberto I. Njima u čast, tada najpopularniji pizzaioli Raffaele Esposito pripremio je 'pizzu Margheritu' s paradajzom, mozzarellom i listićima bosiljka, pizzu koja je svojim bojama simbolizirala talijansku zastavu. Zanimljivo je i to da su originalne pizze bile slatkastog okusa.
S početkom velikih migracija u Ameriku krajem 19. stoljeća, pizza je stigla i u Sjedinjene Države. Za to su zaslužni Giovanni i Gennaro Bruno, koji su stigli u Boston iz Napulja i počeli pripremati pizzu po napuljskom receptu. Preteča pizzerije, prva radnja koja je ujedno bila i trgovina mješovitom robom i mjesto gdje se moglo kupiti pizze, nalazila se u New Yorku i zvala se Lombardi's, a pizzeria Lombardi's, iako na drugoj lokaciji, postoji i dandanas, u četvrti Mala Italija na Manhattanu. U američkom gradu Chicagu stvorena je i posebna vrsta ovog kultnog jela, takozvana deep-dish pizza, koja je posebna po svom debelom tijestu, a za razliku od klasične pizze, deep-dish pizza peče se u tavi s visokim rubovima.
Pizza širom svijeta: Jedni je jedu s ananasom, drugi s graškom
U različitim dijelovima svijeta razlikuju se i navike pripreme pizze. Prema jednom istraživanju, u Francuskoj je izuzetno tražena Flammenkueche pizza, prekrivena lukom, tankim slojem crème fraîche i slaninom, a u Njemačkoj je vrlo popularna pizza s tunjevinom. U Rusiji, pizza se jede sa sardinama, tunom, skušom, lososom i lukom i u pravilu se jede hladna, a u Brazilu je jedan od glavnih sastojaka za pizzu - grašak. U Sjedinjenim Američkim Državama pizza je jedno od najpopularnijih jela uopće i jede se u različitim varijacijama i kombinacijama, no na glasu kao najpopularnija je Pepperoni pizza, odnosno, pizza koja se poslužuje s umakom od paradajza, mozarellom i komadićima ljute kobasice. U Indiji je vrlo popularna Tandoori pizza, koja se poslužuje s tandoori piletinom, lukom, paprikom i mozzarellom, a pizza je vrlo aromatična i pikantna.
Zanimljivo je i to da je pizza koja izaziva najviše kontroverzi, pizza Hawaiian, na koju se uz uobičajene sastojke, kao što su umak od paradajza, sir i šunka, dodaju komadići ananasa, nastala u Kanadi. Ovaj se 'izum' pripisuje Samu Panopoulosu, doseljeniku iz Grčke i vlasniku restorana Satellite, koji se nalazio u Chathamu, u Ontariju.