Od 1. jula ove godine, ako budete mobitelom komunicirali iz susjedne Srbije, Crne Gore, Sjeverne Makedonije, Kosova, Albanije, računi za mobitel bit će isti kao da ste zvali iz BiH jer se u potpunosti ukida plaćanje roaminga.
Kako prenose beogradske Večernje novosti, ministrica trgovine, turizma i telekomunikacija Srbije Tatjana Matić izjavila je kako je “riječ o sporazumu kojim od 1. jula stupa na snagu posljednja faza provedbe sporazuma o smanjenju, odnosno ukidanju plaćanja cijena roaminga na teritoriju zapadnog Balkana.
"To znači da u Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini, Sjevernoj Makedoniji i Albaniji nećemo plaćati roaming, nego će u tim zemljama vrijediti cijene iz paketa kao u domaćem prometu, a njima se pridružuje i Grčka", kazala je Matić.
Ministrica tvrdi kako su pregovori Srbije i Grčke o ukidanju roaminga trajali godinu i po te da je prošle godine postignut načelni dogovor, ali da je konačni sporazum postignut tokom nedavnog posjeta premijerke Ane Brnabić Ateni. Podsjetimo kako je u aprilu 2019. godine potpisan sporazum o snižavanju cijena roaminga, kao jedan od glavnih rezultata Digitalne agende za zapadni Balkan Vijeća za regionalnu saradnju zapadnog Balkana. Prvi put, barem službeno, ukidanje roaminga među zemljama zapadnog Balkana spomenuto je na konferenciji regulatora jugoistočne Evrope, koja je održana u Skoplju u augustu 2014. Tada je dogovoreno da se vladama zemalja koje nisu članice EU, a zaključile su Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, predloži potpisivanje sporazuma kojim bi se obvezale da u svojim zemljama usuglase cijene usluga roaminga s cijenama koje vrijede unutar Evropske unije.
Izvršna tajnica ovog vijeća Majlinda Bregu izjavila je kako jedan od dvoje građana regije smatra da im je dogovor o ukidanju roaminga pomogao uštedjeti dosta novca, zbog čega je ponosna što je upravo RCC bio zagovornik i vodio tu inicijativu. Regionalno vijeće u idućem periodu planira uspostaviti zajedničko regionalno tržište, a tu su i planovi uvođenja putovanja s ličnim kartama. Radi se i na priznavanju akademskih diploma među zemljama regije kako bi se lakše mogla obavljati razmjena medicinskoga osoblja.