Pomoćnik sekretara za evropska i evroazijska pitanja James C. O'Brien doputovao je jučer u glavni grad BiH. O'Brien je učestvovao u kreiranju Dejtonskog sporazuma davne 1995. godine i od tada do današnjeg dana podržava našu zemlju na NATO-putu. Očekivano, njegova posjeta naglašava snažno partnerstvo između Sjedinjenih Američkih Država i Bosne i Hercegovine.
Kao i uvijek, potvrđuje se podrška suverenitetu, teritorijalnom integritetu i multietničkom karakteru zemlje.
NATO je veliki korak za našu zemlju, ali nas samo korak i dijeli od ulaska u Alijansu. Veoma je važno da nas NATO uzme pod svoje okrilje, koji nas konstantno drži pod budnim okom i čiji su zvaničnici sve češće u posjeti našoj zemlji. Od 1995. do danas (punih 29 godina) nismo se uspjeli ubaciti u Alijansu, ali od te godine do danas imamo Dragana Čovića, lidera HDZBiH, te Milorada Dodika, alfu i omegu SNSD, a vođu SDA Bakira Izetbegovića Amerikanci su već ukinuli s političke scene. Ostala je dobro čvrsta pobratimska veza Čović - Dodik, koja još koči naš ulazak u NATO, koji je sve važniji, naročito u svjetlu vrišteće geopolitičke situacije u svijetu.
I ptice na grani znaju
Jasno je i pticama na grani da bismo davno zaplovili ovim vodama da političati nisu stavljali svoje interese iznad interesa naroda (čak i onog kojeg predstavljaju).
"Prečesto u Bosni i Hercegovini političari stavljaju lične uske političke i finansijske interese iznad interesa onih za koje tvrde da ih predstavljaju", kazao je nedavno u intervjuu za Bloomberg Adriju američki ambasador u Bosni i Hercegovini Michael Murphy i upozorio na to da će djelovati "ako vidimo da su interesi Sjedinjenih Američkih Država ovdje ugroženi, a to uključuje stvari poput antidejtonskih aktivnosti ili korupcije".
Realno gledajući, "stvari poput antidejtonskih aktivnosti i korupcije" viđamo svakodnevno, ali djelovanje SAD ili visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta prilično je blago.
Hoće li ova posjeta zvaničnika SAD i NAC ipak nešto promijeniti?
Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković, pak, napominje da žali zbog odluke prethodnih vlasti da BiH sa jasno definisanog puta punopravnog članstva u NATO-u, prebaci u kolosijek saradnje sa NATO-om.
Konaković je putem društvenih mreža ukazao na to, što bi svima koji trebaju na naprave taj jedan korak do NATO, da je saradnja sa NATO veoma važna, "možda krucijalna za BiH, ali tu pogrešku da nemamo jasno definisan put, bez obzira na to što imamo i usvojene zakone koji nam to garantuju, smatram slabošću prethodnih vlasti".
Jučeranja posjeta je pokazala veliku posvećenost NATO-saveza cijelom regionu, cijeni Konaković i dodaje:
"Za nas je to vrlo važna i jasna poruka".
NATO je nepokolebljivi pristalica suvereniteta i teritorijalnog integriteta BiH
Jučer se u BiH na 48 sati preselilo kompletno sjedište NATO-saveza.
"Kad bi NATO trebao donijeti neku važnu odluku, to bi moglo biti samo s ovog mjesta", cijeni Konaković i objašnjava da je osnovna poruka jučerašnjeg sastanka to da je NATO nepokolebljivi pristalica suvereniteta i teritorijalnog integriteta BiH.
"To nije poruka samo onima koji u BiH koji sanjaju neke drugačije scenarije, nego i onima koji u ovim velikim geopolitičkim potresima širom svijeta možda planiraju ovaj dio Evrope tretirati kao svoju interesnu sferu", zaključuje Konaković.
Tokom boravka u Sarajevu, pomoćnik sekretara O'Brien sastat će se s visokim državnim dužnosnicima kako bi naglasio da su funkcionalne, efikasne i odgovorne demokratske institucije na svim nivoima vlasti od suštinskog značaja za bolju budućnost svih građana, kako u Federaciji Bosne i Hercegovine tako i RS. Pomoćnik sekretara O’Brien sastat će se i sa visokim predstavnikom za Bosnu i Hercegovinu Christianom Schmidtom i na Univerzitetu u Sarajevu održati uvodno obraćanje o prioritetima SAD-a u regionu.