Region

Objavljena državljanstva pilota i putnika nestalog aviona: Jake snage češljaju teren. ‘Tragat ćemo i po noći’

I dalje traje potraga za zrakoplovom Cessna sa četiri osobe koji je u nedjelju oko 11:30 sati nestao između Slunja i Rakovice. Veliko područje sada pretražuje više od stotinu policajaca i članova HGSS-a s dronom i psima, a kako su loši vremenski uvjeti, ne mogu koristiti sve resurse koje imaju na raspolaganju. Hrvatska kontrola zračne plovidbe obavijestila je Operativni centar civilne zaštite o nestaloj Cessni, na visini 2300 stopa. Zrakoplov je jutros poletio iz Splita prema Njemačkoj.

Po podacima policije, pilot aviona bio je Švicarac, a putnici su bili dvoje državljana Njemačke i jedna osoba s hrvatskim državljanstvom. Tu je informaciju policija dobila u najavi leta od oblasne kontrole leta Split, rekao je reporterki Dnevnika Nove TV Karli Trstenjak načelnik PU karlovačke Darko Bratić. 24sata saznaju da je pilot u zadnjim trenucima putem radijske veze vikao 'Mayday, Mayday' što je međunarodna riječ za traženje pomoći. Veza se naglo prekinula na 2300 stopa jer je avion rapidno padao.

Ranije, drugi mediji objavili su da su svi putnici bili Mađari, kao i da su u pitanju tri Nijemca i jedan Hrvat.

Nestala Cessna registracijskih oznaka D-EGLF u vlasništvu je Air Sports Cluba Bayer Leverkusen e.V. koji ima sjedište u Zračnoj luci Kurtekotten u Leverkusenu, javlja Večernji list. Krajnje odredište Cessne bio je njemački grad Laichigen u blizini Ulma. Avion je proizveden 1979. u Francuskoj.

Pročelnik HGSS-a Josip Granić rekao je za Večernji da se potraga neće prekidati niti po noći, tj. nastavit će se u onom obimu za koji se procijeni da je to kvalitetno.

'Sada je na terenu sedam stanica HGSS-a, a za sutra ćemo dignuti sve, dakle pripadnike 20 stanica', najavio je.

'U Broćancu je organiziran stožer u kojem se nalaze pripadnici HGSS-a, policija, ali i službenici antiterorističke jedinice Lučko. Koordiniraju potragu za koju kažu da je iznimno teška i zahtjevna s obzirom na to da je teren koji se pretražuje širok. Vremenski uvjeti su teški. Glavna im je zadaća suziti teren kako bi im potraga u tom dijelu bila nešto lakša. Na terenu je oko 70 pripadnika, ali iz minute u minutu ih je sve više, dolaze stalno nova vozila HGSS-a. Zapovjednik ih raspoređuje na teren', izvijestila je s terena reporterka Dnevnika Nove TV Karla Trstenjak.

HGSS je na Twitteru prvo objavio kako se sportski zrakoplov s četiri putnika srušio u nedjelju sjeverno od Rakovice, a potom objavu izbrisao i izvijestio kako je avion nestao.

Clicky