Beograd, Sarajevo, Pula, Tivat, Ljubljana, Skoplje, Bari, Solun, Lugano, Brno, Prag, Istanbul, Moskva, Kazanj, Salzburg, Brisel, Tel Aviv i ostrvo Krf bili su mjesta gdje su avioni Republike Srpske letjeli više od stotinu puta u godini pandemije koronavirusa.
Zvaničnici i druga lica koristili su avione u prosjeku dva puta sedmično, o trošku građana RS, izvjesno za lične potrebe, jer nema podataka o „državnim aktivnostima“ u većini navedenih gradova piše CAPITAL.
Novi avion „Cessna Citation CJ4“, koji je RS 2019. godine kupila za 19 miliona maraka letio je u posljednjih godinu dana više od 60 puta, najčešće u Beograd i u Sarajevo.
Pored ovih gradova, novim avionom neko je često letio i u Prag i u Brno (Češka). Među zanimljivijim destinacijama su i Istanbul (Turska), Tel Aviv (Izrael), Lugano (Švajcarska), ali i Solun i Krf (Grčka).
Novi avion kupljen je, između ostalog, da može letjeti i do Rusije, pa je u junu prošle godine imao dva leta za Moskvu, a stigao je jednom i do Kazanja.
Posjeta Moskvi bila je na poziv Vladimira Putina i zbog prisustvovanja Paradi pobjede. Sa Dodikom je tada u Moskvi bio i Emir Kusturica. I let u Brisel poklapa se sa sastankom koji su svi članovi Predsjedništva BiH imali sa zvaničnicima Evropske unije (EU) krajem septembra 2020.
Međutim, većina letova nema opravdanje u vidu sastanaka zvaničnika sa drugim zvaničnicima u inostranstvu ili posjeta važnim konferencijama, samitima i slično, a pogotovo ne putovanja u Češku, Švajcarsku, Grčku i druge morske destinacije.
Drugi avion, „Cessna Citation 525“, za koji su iz Vlade RS ranije tvrdili da je prizemljen i da se zbog toga kupuje novi takođe je letio sa aerodroma koji se nalazi u Mahovljanima, u opštini Laktaši.
U posljednjih godinu dana taj avion imao je 40 letova, najčešće za Beograd. Kada je u pitanju ovaj avion, takođe nisu izostale destinacije poput Praga, Beča, Soluna…
Prema nepotvrđenim informacijama, Vlada RS je avion prodala slovenačkoj kompaniji „Linxair“ te ga iznajmljuje za svoje potrebe, što dokazuje i to da ima skoro identične rute kao i novi avion RS i stacioniran je u Laktašima. Jedina razlika je u tome što ima češće letove za Ljubljanu, za šta razlog može biti to što je u vlasništvu kompanije prestonice Slovenije.
U institucijama RS su se oglušili na pitanja da li je avion prodat, da li se iznajmljuje i u čijem je vlasništvu.
Vlada je ranije posjedovala i avion „Cessna C500“ koji je prodala Tehničkom remontu Bratunac (TRB), a zatim ga povremeno iznajmljivala.
Podatke o tome koliko su puta iznajmili avion u Vladi i Palati predsjednika kriju.
Međutim, zanimljivo je poklapanje određenih destinacija na koje leti avion RS i TRB. Navedeni privatni avion je 4. marta ove godine nekoga odvezao iz Laktaša u Rim i odmah se vratio nazad, a zatim otišao u Ljubljanu, pa u Beograd. Sutradan, 5. marta, po tu osobu ili osobe u Rim otišao je novi avion RS i vratio se u Laktaše.
Opravdanost navedenih letova i pitanje ko i kojim povodom leti o trošku građana RS posljednjih godina često je postavljano rukovodstvu RS, ali konkretni odgovori su uglavnom izostajali.
Tako je i ovog puta CAPITAL naišao na muk institucijama RS, prije svega u Vladi RS i kabinetu predsjednika Republike Srpske koji uporno odbijaju da objasne javnosti koji su razlozi da avioni u godini krize i pandemije koronavirusa lete na destinacije gdje nema zvaničnih susreta ili drugih poslova zvaničnika RS.
Krije se i ko sve koristi avione RS, koliki su troškovi jednog leta i druga važna pitanja.
Iako je Vlada osnivač Vazduhoplovnog servisa, Milorad Dodik je, dok je bio predsjednik Republike Srpske, naložio izmjenu uredbi tako da i on može da upravlja tim servisom.
Kada je Dodik postao član Predsjedništva BiH nastavio je da koristi resurse, odnosno avione i helikoptere Republike Srpske, a onda je to naknadno legalizovano.
Vlada je 21. februara 2019. godine dopunila Uredbu o osnivanju Vazduhoplovnog servisa i omogućila da avione koristi i član Predsjedništva BiH iz RS.