Magazin

Objavljen novi popis najbrže rastućih zanimanja na svijetu: Znate li šta rade Data Scientist ili Full Stack inžinjer

Društvena mreža za poslovnu zajednicu LinkedIn objavila je popis 15 najbrže rastućih zanimanja u 2020., a iako je procjena rađena na temelju podataka korisnika iz SAD-a, uz neke manje oscilacije u poretku, ona vrijedi i za globalno tržište rada.

Listom dominiraju tehnološke profesije, inžinjerstvo, analiza podataka i poslovi iz STEM područja. Kao što je poznato, pojam STEM udomaćio se i kod nas, a satkan je od početnih slova četiriju područja – science, technology, engineering i mathematics, odnosno znanost, tehnologija, inžinjerstvo i matematika.

Samo je nekoliko netehnoloških zanimanja koja su ušla na dragocjeni popis, a lista se temelji na rastu potrebe za tim zanimanjima u prethodnih pet godina.

Jedino zanimanje sa srednjom školom koje ulazi u Top 15 je zdravstveni tehničar. Nalazi se na devetom mjestu, a posebno su traženi u SAD-u.

Riječ je o ljudima koji obilaze i pomažu osobama s poremećajima iz spektra autizma, ili pacijentima koji imaju neke druge mentalne zdravstvene smetnje koje zahtijevaju asistenciju, nadgledanje i pomoć.

Najtraženije zanimanje u svijetu prema analizi LinkedIna jeste stručnjak za umjetnu inteligenciju (godišnja stopa rasta čak 74 posto), drugi je inžinjer za robotiku, a na trećem je podatkovni naučnik.

Samo ime podatkovni naučnik, ili u originalu (Data Scientist), neupućenima zvuči kao mlaćenje prazne slame, no riječ je o zanimanju koje u svijetu traži gotovo svaka firma i ustanova.

Analize koje oni rade podižu dobit poduzeća, istražuju ponašanje kupaca u okviru vlastitih usluga, proširuje to istraživanje na širu populaciju, rade statističke analize, prezentiraju pronađene zakonitosti i prijedloge za unapređenja usluga itd.

Podatkovni naučnici nisu samo traženi u kompanijama, oni rade analize za sve sektore pa i političke stranke.

Više od 80 posto najtraženijih zanimanja u Top 15 su iz IT struke.

Na visokom četvrtom mjestu LinkedIn liste je i Full Stack razvojni inžinjer. Riječ je o programerima koji održavaju softver i rade njegovu nadogradnju, a peti je opet posao iz IT sektora - inženjer za pouzdanost internetske stranice.

Slijedi stručnjak za uspjeh klijenata, predstavnik za razvoj prodaje, podatkovni inženjer, stručnjak za internetsku sigurnost, bekend programer, direktor za prihode, Cloud inženjer, javaScript programer…

Analitičar Forbesa upozorava kako kod stvaranja budućih kvota za upise studenata treba imati na umu činjenicu da ne postoji garancija prema kojoj će u budućnosti potreba za ovim radnim kadrovima rasti jednakim tempom.

„Moguće su privredne promjene koje će utjecati da ta zanimanja postanu još privlačnija, ali i da se tržište zasiti tim kadrom ako ih svi navale popunjavati. LinkedInova lista može poslužiti kao koristan vodič, ali ne i Biblija pri odabiru budućeg zanimanja“, upozoravaju u Forbesu.

Clicky