Intervju koji se čekao

Objavljen dugo očekivani intervju Carlsona sa Putinom. Ruski predsjednik rekao je mnogo toga neočekivanog

Američki konzervativni novinar Tucker Carlson noćas je objavio svoj dvosatni intervju s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, u kojem su razgovarali o ratu u Ukrajini, širenju NATO-a te odnosu između Rusije i Sjedinjenih Država.

Carlson je istaknuo kako su mnogi u Americi mislili da će se odnosi između Rusije i Sjedinjenih Država normalizirati nakon raspada Sovjetskog Saveza, ali da se dogodilo suprotno. Stoga je upitao Putina “zašto se to desilo”, podsjetivši ga da je izjavio da se “Zapad boji jake Rusije”.

“Nemojmo pričati ko se koga boji, nemojmo tako rezonirati. Pogledajmo činjenicu da nakon 1991. godine, kada je Rusija očekivala da će biti dobrodošla u bratsku porodičnu ‘civiliziranih naroda’, to se nije dogodilo. Prevarili ste nas. Ne mislim na vas lično kad kažem ‘vas’, naravno, govorim o Sjedinjenim Državama.

Obećanje je bilo da se NATO neće širiti na istok, ali to se dogodilo pet puta, bilo je pet valova širenja. Sve smo to tolerirali, pokušavali smo ih uvjeriti, govorili smo: ‘Nemojte, molim vas, mi smo sada buržoaski kao i vi, mi smo tržišna ekonomija i nema vlasti komunističke partije. Idemo pregovarati’.

Štoviše, to sam i prije javno rekao. Osvrnimo se sada na Jeljcinova vremena. Postojao je trenutak kada je među nama počeo rasti određeni raskol. Prije toga, Jeljcin je došao u SAD, sjetite se, govorio je u Kongresu i rekao lijepe riječi: ‘Bog blagoslovio Ameriku. Sve što je rekao bili su signali – pustite nas unutra”, odgovorio je Putin.

Potom je dodao:

“Sjetite se zbivanja u Jugoslaviji, prije toga Jeljcin je bio obasut hvalospjevima, čim su krenula zbivanja u Jugoslaviji on je digao glas za Srbe, a mi nismo mogli ne dići glas za Srbe i stati u njihovu obranu. Razumijem da su tamo bili složeni procesi, razumijem.

Ali Rusija nije mogla, a da ne digne glas za Srbe, jer i Srbi su nam poseban i blizak narod, s pravoslavnom kulturom i tako dalje. To je narod koji je generacijama toliko patio. Pa, bez obzira na to, bitno je da je Jeljcin izrazio podršku. Što su učinile Sjedinjene Države? Kršeći međunarodno pravo i Povelju UN-a, počele su bombardirati Beograd.

Sjedinjene Države bile su te koje su pustile duha iz boce. Štaviše, kada je Rusija prosvjedovala i izrazila svoje negodovanje, šta je rečeno? Povelja UN-a i međunarodno pravo su zastarjeli. Sada se svi pozivaju na međunarodno pravo, ali tada su počeli govoriti da je sve zastarjelo, sve se mora promijeniti”, dodao je, prenosi Index.

“Doista, neke stvari treba mijenjati jer se odnos snaga promijenio, to je istina, ali ne na ovaj način. Jeljcina su odmah provukli po blatu, optužili ga za alkoholizam, da ništa ne razumije, da ništa ne zna. Sve je razumio, uvjeravam vas.

Pa, postao sam predsjednik 2000. Pomislio sam: ‘Dobro, jugoslavensko pitanje je gotovo, ali treba pokušati obnoviti odnose’. Otvorimo ponovno vrata kroz koja je Rusija pokušala proći. I štoviše, javno sam to rekao, mogu ponoviti.

Na sastanku ovdje u Kremlju s predsjednikom na odlasku, Billom Clintonom, upravo ovdje u susjednoj sobi, rekao sam mu, pitao sam ga: ‘Bill, misliš li da bi Rusija ušla u NATO, ako bi to zatražila.

Odjednom je rekao: ‘Znate, zanimljivo je, mislim da bi bilo tako’. Ali navečer, kad smo večerali, rekao je: ‘Znate, razgovarao sam sa svojim timom. Ne, to sada nije moguće’. Možete ga pitati, mislim da će pogledati naš intervju, potvrdit će. Ne bih tako nešto rekao da se nije dogodilo”, zaključio je.

Clicky