Predstavnici političkih stranaka, lokalnih vlasti te udruženja građana koja baštine tekovine Narodno-oslobodilačke borbe, obilježili su polaganjem cvijeća i vijenaca na Spomen obilježju Papirna, 79. godišnjicu od oslobođenja Zenice od fašizma u Drugom svjetskom ratu.
Zenica je oslobođena 12. aprila 1945. godine, a dan kasnije i naselje Nemila, čime je cjelokupna zenička teritorija postala slobodna.
"Ovo je historijski datum za grad Zenicu, na koji ne može da padne sjena. Od tog istorijskog datuma prošlo je 79 godina, kada je u NOR-u, u 2. svjetskom ratu, oslobođena Zenica nakon četverogodišnje okupacije njemačkog fašističkog okupatora, vladavine Nezavisne države Hrvatske na ovim prostorima, kolaboracionista - četnika i ustaša.
Nakon tortura nad nedužnim i nevinim civilnim stanovništvom, od kojih su mnogi završili i u logorima te su tamo i pogubljeni, došao je i taj 12. april", kazao je predsjednik Kantonalne organizacije Saveza udruženja antifašističkih boraca Zeničko-dobojskog kantona Sretko Radišić.
Zenica je oslobođena iz pravca Sarajeva i Kaknja, odakle su “nadirale, mahom, krajiške divizije”.
U oslobođenju su, dodao je Radišić, sudjelovali Prva proleterska brigade, zatim netom formirani Vlašički partizanski odred te su se na 12. april vodile žestoke borbe.
"Okupator nije htio odstupiti, jer im je Zenica puno značila u komunikacijskom smislu u toku povlačenja. U toku četvereogodišnje opsade, ovdje su bili značajni resursi uglja i željeza.
Međutim, u noći 12. aprila, došla je sloboda, a okupator se povlačio prema Nemili. Sutradan, 13. aprila oslobođena je i Nemila, a oni su nastavili povlačenje prema Žepču i izlazu iz BiH.
Ovo je značajan datum i uvijek će ostati veliki. Nije star, uvijek će biti mlad dok je ovih ljudi", podvukao je Radišić.
Delegacije su jutros odale počast i na Spomen obilježju u Stranjanima, a sutra će isto učiniti na Spomen obilježju u Nemili.