Otvaranjem izložbe i svečanim programom "San o slobodi" u nedjelju je u mostarskom Narodnom pozorištu obilježen Dan oslobođenja Mostara od fašizma u Drugom svjetskom ratu.
Na izložbi "Mostar u borbi za slobodu", koju je pripremio Amer Zagorčić, prikazan je jedan kratak presjek događanja iz Mostara u NOB-u te osnovni podaci o 15 narodnih heroja Mostara, dok su u okviru svečanog programa dodijeljene tradicionalne "februarske nagrade i plakete", a izveden je i jedan odlomak iz predstave Mostarskog teatra mladih "San o slobodi", koja je nastala na bazi pisama antifašista iz logora smrti.
Nagrade su dobili Raif Dizdarević, Hilmija Šiširak (posthumno) i Denijal Behram, a plakete Omer Čusto, Enes Vukotić, Najda Kurtović, Ondelj Dražen, Milan Račić i Udruženje građana "Zajedno za naš grad" Mostar.
Predsjednik SABNOR-a BiH Sead Đulić kazao je tom prilikom kako je 14. februar jedan od najznačajnijih datuma u istoriji Mostara, istakavši kako su ljudi slobodnom voljom oslobodili ovaj grad te da su u tome su učestvovali Mostarci i Hercegovci, ali i brojni drugi.
- Četrnaestog februara 1945. godine došla je sloboda koju je sam narod izvojevao i to je ono što obilježavamo. Koristeći to njihovo iskustvo, nadahnjujući se njihovom voljom, snagom, entuzijazmom i idejom o slobodi, socijalnoj pravdi, o jednakosti i ravnopravnosti mi želimo da se nadahnemo i da kažemo šta je danas nama, možemo li mi to iskoristiti da bi danas učinili ovu zemlju i ovaj grad prosperitetnijim - naglasio je Đulić.
Dodao je kako zbog epidemiološke situacije ovogodišnjoj manifestaciji ne prisustvuju veliki broj gostiju iz susjednih zemalja te da je, osim članova antifašističkih udruženja iz BiH, upjela doći i zajednička delegacija Saveza antifašista Srbije i Yu centra Tito iz Beograda.
Dvodnevna manifestacija "Dani antifašizma", koja je organizirana u povodu 76. godišnjice oslobođenja Mostara od fašizma u Drugom svjetskom ratu, bit će završena danas popodne polaganjem cvijeća na Partizanskom spomen groblju.