Zakonska rješenja koja predviđaju osnivanje agencije za lijekove i visoko sudsko tužilačko vijeće (VSTV) bh. entiteta RS će se naći pred poslanicima Narodne skupštine RS danas. Sjednica je već počela.
Oba zakona su neustavna, jer pokušavaju da prenesu nadležnosti sa države Bosne i Hercegovine na entitet, što prema Ustavu BiH ni jedan od dva entiteta ne može samostalno da radi.
Dopune Zakona o republičkoj upravi predviđaju osnivanje entitetske agencije za lijekove i medicinska sredstva.
O ovom prijedlogu zakona će se raspravljati po hitnom postupku.
Poslanici u NSRS će da raspravljaju i o Nacrtu zakona o VSTV-u koji predviđa osnivanje entitetskog visokog sudskog i tužilačkog savjeta.
Nacrt su u skupštinu zajednički poslali klubovi poslanika vladajuće koalicije, na čelu sa SNSD-om.
Ni jedno ni drugo zakonsko rješenje nije bilo u prvobitno usaglašenom dnevnom redu, koji je donesen na sjednici skupštinskog Kolegijuma 28. januara.
Dušica Šolaja, predsjednica Zakonodavnog odbora NSRS-a i poslanica Saveza SNSD-a, kaže za RSE da su tekstovi zakona stigli u predviđenom roku.
"Što se tiče Nacrta zakona o VSTS-u, biće još vremena do konačnog teksta. On dolazi u formi nacrta i ima dovoljno vremena da se poslanici upoznaju sa njim, da on bude predmet rasprave i da se čuju prijedlozi, da se eventualno razmotri da li će za njega biti predviđena javna ili stručna rasprava", rekla je Šolaja.
Od 2004. funkcioniše VSTV BiH, koji imenuje sudije i tužioce, te uspostavlja i čuva nezavisno, efikasno i odgovorno pravosuđe na svim nivoima vlasti.
Ambasada Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u BiH pozvala je sve lidere da odbiju raspravu o Nacrtu zakona o VSTS-u.
"Prijetnje povlačenjem iz državnih institucija i uspostavom paralelnih institucija u entitetu Republika Srpska ometaju stabilnost i napredak Bosne i Hercegovine na štetu svih njenih građana. Pozivamo sve lidere da odbiju radnje, kao što je nacrt zakona o kojem se raspravlja, koje podrivaju ustavni poredak i dozvoljavaju cvjetanje korupcije. Sada je vrijeme da se radi na transparentnosti i odgovornosti koje su potrebne BiH kako bi napredovala", navodi se u odgovoru za RSE iz Ambasade SAD-u BiH 7. februara.
Evropska komisija, takođe, poziva da se vodstvo RS-a suzdrži od bilo kakvog jednostranog koraka i raspravljanja o bilo kojem pitanju koje izaziva zabrinutost unutar državnih institucija, uključujući Parlament i Savjet ministara.
"Uspostavljanje posebnog entitetskog regulatornog tijela za pravosuđe RS-a predstavljalo bi kršenje ustavno-pravnog poretka BiH. Usvajanje ovog zakona u RS-u predstavljalo bi neprihvatljivo miješanje u nezavisnost pravosuđa BiH, a rezultiralo bi nazadovanjem zemlje prema evropskim standardima", navodi se iz EK u odgovoru za RSE.
Oni ističu da VSTV BiH ima ključnu funkciju da garantuje nezavisnost, integritet i odgovornost pravosuđa u cijeloj državi.
Šolaja podsjeća da je NSRS u prethodnom periodu donosila zaključke o pravosuđu u BiH.
"Svi zaključci koji su se ticali pravosuđa u BiH nisu naišli na razumijevanje, za dijalog, za pregovore. Nacrt zakona je u pitanju, do prijedloga ima još vremena za razgovor, međutim bojim se da nas prethodne godine uče da u BiH nije bilo spremnosti da se čuje glas iz Republike Srpske", ocjenjuje Šolaja.
Iz RS se ranije navodilo da se ponovnim osnivanjem ovog tijela poništava neustavno formiranje VSTS-a BiH, kao posljedice odluke visokog predstavnika u BiH, te da, kako tvrde, Ustavom BiH nije definisana nadležnost države u oblasti pravosuđa.
Nacrtom je predviđeno da VSTS RS preuzima nadležnosti u biranju sudija i tužilaca u sudovima u tom entitetu – što trenutno radi VSTS BiH.
Činilo bi ga 11 članova, koji bi trebalo da odražavaju sastav naroda u BiH, a sastojao bi se od sudskog i tužilačkog odjeljenja.