Ne otkrivaju se svaki dan efikasna ujedinjenja koja ubijaju gljivice, pa su istraživači u Njemačkoj znali da njihovo nedavno otkriće treba posebno ime.
Smrtonosna za gljivice
Identifikujući i testirajući tri prirodna jedinjenja koja su se pokazala smrtonosna za gljivice, bili su toliko impresionirani da su hemikalije nazvali po glumcu Keanu Reevesu. Razlog: Usporedba s tim kako on eliminiše negativce u filmovima kao što su "John Wick" i "The Matrix", piše CNN.
Potencijalni tretman za gljivice dolazi u vrijeme kada organizmi postaju sve otporniji na poznate antigljivične lijekove, kaže koautor studije Sebastian Götze, istraživač s njemačkog Leibniz instituta za istraživanje prirodnih proizvoda i biologiju infekcija.
Ne samo da su novoimenovani mikrobi efikasni protiv biljaka, istraživači su otkrili da su jedinjenja - molekuli koji se obično nalaze u bakterijama pod nazivom lipopeptidi - takođe efikasan tretman protiv ljudskih gljivičnih infekcija.
Studija je nedavno objavljena u Journal of the American Chemical Society.
"Lipopeptidi ubijaju tako efikasno da smo hemikalije nazvali po Keanu Reevesu jer je i on izuzetno smrtonosan u svojim ulogama", rekao je Götze u izjavi.
“Imamo krizu u antiinfektivnim sredstvima. Mnoge gljive patogene za ljude sada su otporne na antimikotike (antifungalne lijekove) – dijelom zato što se koriste u velikim količinama u poljoprivrednim poljima.”
Nazvani "keanumicini", novopronađena antimikrobna jedinjenja su prirodni nusproizvod bakterije Pseudomonas koja se obično nalazi u tlu i vodi. Istraživači su naišli na jedinjenja kada su proučavali Pseudomonas zbog njihove efikasnosti protiv grabežljivih ameba.
Naučnici su znali da su "mnoge od ovih bakterijskih vrsta (Pseudomonas) vrlo toksične za amebe, koje se hrane bakterijama", rekao je glavni autor studije Pierre Stallforth, šef odjela za paleobiotehnologiju na Leibniz institutu, u izjavi. Prema studiji, Stallforth i njegovi kolege istraživači željeli su istražiti učinkovitost bakterija protiv gljivica, koje imaju ćelijsku strukturu sličnu strukturi ameba.
Šta keanumicini mogu učiniti
Istraživači su prvobitno testirali keanumicine A, B i C na hortenziji koja je bila zaražena Botrytis cinerea, biljnom štetočinom poznatijom kao okidač truleži sive plijesni. Gljiva obično inficira određeno voće i povrće i uzrokuje kolateralnu štetu na žetvi.
Jedinjenja su biorazgradiva, prema studiji, i mogla bi pružiti ekološki prihvatljivu alternativu pesticidima u nastojanju da se sačuva zaliha hrane.
Dalja ispitivanja su također pokazala da su keanumicini efikasni protiv Candide albicans, prirodnog kvasca koji se obično nalazi u ljudskom mikrobiomu, ali može prerasti i pretvoriti se u tešku infekciju.
Gljivične infekcije bile su vruća tema u posljednje vrijeme zbog HBO-ovog filma "The Last of Us", a kako serija sugerira, stanja mogu biti teška za liječenje, ali ne i nemoguće. (HBO, kao i CNN, je jedinica Warner Bros. Discovery.) Testiranje keanumicina pokazalo je da spojevi nisu posebno štetni i toksični za ljudske ćelije, što je problem koji se često vidi u razvoju antifungalnih tretmana jer gljivične ćelije imaju slične svojstva sa životinjskim ćelijama.
Uzbudljiv način
“Ova studija dokumentira još jedan uzbudljiv način na koji su mikrobi evoluirali da se takmiče i bore se s drugim organizmima”, rekao je dr. Matt Nelsen, istraživač iz Čikaškog Field Museuma.
"Prethodni napori su nastojali da se takvi prirodni proizvodi iskoriste za ljudsku upotrebu u borbi protiv životinjskih i biljnih patogena", dodao je Nelsen. “Međutim, s vremenom su mnogi patogeni organizmi – uključujući gljive – razvili otpornost na kemikalije koje koristimo u borbi protiv njih. Shodno tome, moramo pronaći novi način da ih 'nadmudrimo' ili 'izjednačimo'."
Prema studiji, keanumicini su “dobri kandidati za vodeći sastav za razvoj antifungalnih lijekova” i mogli bi biti nova opcija liječenja u području gdje su “očajnički potrebni”. Istraživači su rekli da će sprovesti dalja testiranja jedinjenja.
“Jedan način na koji se organizmi uključuju u ovu bitku (takmičenje s drugim organizmima) je sinteza hemikalija koje mogu inhibirati rast ili ubiti druge organizme”, rekao je Nelsen. Uz daljnja istraživanja, biće uzbudljivo shvatiti koliko su keanumicini rasprostranjeni, dodao je Nelsen, i vidjeti koliko drugih vrsta iz roda Pseudomonas može proizvesti ova jedinjenja.