Radioaktivno zračenje niskog intenziteta registrirano je u sjevernoj Evropi prošle sedmice, a neki stručnjaci vjeruju da dolazi iz zapadne Rusije.
Rusija pak poriče da zračenje dolazi iz jedne od njenih nuklearnih elektrana.
Dužnosnici za nuklearnu sigurnost iz Finske, Norveške i Švedske saopćili su prošle sedmice da su detektirali koncentraciju radioaktivnih izotopa višu od normalne u atmosferi iznad Skandinavije i nekih arktičkih regija.
I dok je Švedska Služba za radijacijsku sigurnost u utorak izjavila kako nije moguće potvrditi izvor radijacije, nizozemski Nacionalni institut za javno zdravlje i okoliš analizirao je podatke koje je dobio od svojih skandinavskih susjeda i zaključio da radijacija dolazi upravo "iz smjera zapadne Rusije".
"Radionuklidi su umjetni, dakle napravljeni ljudskom rukom. Sastav nuklida može indicirati oštećenje elementa goriva u nuklearnoj elektrani, ali specifična lokacija izvora ne može se identificirati zbog ograničenog broja mjerenja", dodali su Nizozemci, prenosi Independent.
Rusko državno tijelo za nuklearnu energiju Rosenergoatom izjavilo je pak da dvije nuklearne elektrane na sjeverozapadu zemlje, NPP Lenjingrad i NPP Kola, rade normalno i da nisu prijavljena nikakva curenja radijacije.
"Nije bilo nikakvih pritužbi o radu opreme. Ukupne emisije specifičnih izotopa nisu premašile referentne brojke. Nikakvi incidenti vezani uz ispuštanje radionuklida izvan struktura za zadržavanje nisu prijavljeni", rekli su iz Rosenergoatom, koji je dio ruske državne firme za nuklearnu agenciju Rosatom, za rusku novinsku agenciju Tass.
22 /23 June 2020, RN #IMS station SEP63 #Sweden?? detected 3isotopes; Cs-134, Cs-137 & Ru-103 associated w/Nuclear fission @ higher[ ] than usual levels (but not harmful for human health). The possible source region in the 72h preceding detection is shown in orange on the map. pic.twitter.com/ZeGsJa21TN
— Lassina Zerbo (@SinaZerbo) June 26, 2020
Dodali su kako se nivo zračenja u obje nuklearne elektrane nije mijenjao ovog mjeseca te da je i dalje na nivou koji odgovara normalnom radu reaktora, a koji ne premašuje nivo prirodnog zračenja.
Međutim, i izvršni sekretar Organizacije za sporazum o sveobuhvatnoj zabrani nuklearnog testiranja (CTBTO) Lassina Zerbo izvijestio je u petak preko Twittera da je stanica za mjerenje radijacije u Stockholmu detektirala tri radioaktivna izotopa - Cs-134, Cs-137 i Ru-103 - u nivou višim od normalnog, ali ne dovoljno visokom da bi bio štetan za ljudsko zdravlje.
Rusija je imala zabrinjavajuć incident sa skokom nivoa radioaktivnog zračenja između 4 i 16 puta u augustu prošle godine, pri lansiranju novog projektila na nuklearni pogon s morske platforme na sjeveru zemlje. Pet nuklearnih inženjera poginulo je u toj nesreći. Zanimljivo, ruske vlasti su u početku negirale da je došlo do porasta radijacije.
CTBTO je tada upozorio da su dvije ruske radionuklidne mjerne stanice, nazvane Dubna i Kirov, prestale odašiljati podatke u roku od dva dana nakon eksplozije.
Rusija trenutno ima 10 aktivnih nuklearnih elektrana i još nekoliko u izgradnji, a Rosatom je sklopio ugovore o izgradnji nuklearnih elektrana sa zemljama poput Indije, Irana i Turske.