Šarena planeta

Novo pravilo je na snazi: Znači li to kraj za klasične sijalice sa žarnom niti?

sijalice

Američka zabrana sijalica sa žarnom niti, koja se pripremala 16 godina, konačno je stvarnost. Pravila Ministarstva energetike, koja su stupila na snagu u utorak, potječu iz administracije Georgea Busha, kada je započeo proces zabrane većine sijalica sa žarnom niti do 2020. godine. Nova pravila za sijalice stupila su na snagu 2007.

Međutim, neki konzervativni i republikanski zastupnici osudili su ih zbog miješanja u izbor potrošača i stavljanja nepotrebnog tereta na firme. Pod bivšim predsjednikom Donaldom Trumpom, Ministarstvo energetike ih je ukinulo 2019. godine .

Godine 2022. Bidenova administracija naknadno je oživjela pravila Ministarstva energetike i ona su stupila na snagu u utorak, 1. augusta ove godine.

Novo pravilo kaže da sijalice moraju emitirati minimalno 45 lumena po vatu. Lumen je mjera svjetline.

Ovo pravilo zapravo zabranjuje proizvodnju i prodaju uobičajenih sijalica sa žarnom niti, označavajući propast tehnologije koju je patentirao Thomas Edison u kasnim 1800-ima.

Sijalice sa žarnom niti daju samo 15 lumena po vatu, prema proizvođaču žarulja Philips . Nasuprot tome, većina LED sijalica će vam dati 75 lumena po vatu ili više.

Iznenađujuće, postoji cijeli niz izuzetih žarulja za posebne namjene koje će se nastaviti proizvoditi, prema Ministarstvu energetike. Evo šta proizvođači još mogu napraviti, a trgovine mogu nastaviti s prodajom:

Svjetiljke uređaja, uključujući svjetla frižidera i pećnice

Crna svjetla

Lampe za bube

Lampe u boji

Infracrvene lampe

Svjetiljke s lijevim navojem

Biljna svjetla

Reflektori

Reflektorske svjetiljke

Lampe za izlog

Saobraćajna signalizacija

Neka druga specijalna svjetla, uključujući pomorske svjetiljke i neke sijalice neobične veličine

Budući da pravila pojačavaju postojeće tržišne propise, Ministarstvo energetike vjeruje da američki potrošači mogu uštedjeti gotovo 3 milijarde dolara godišnje na svojim računima za komunalije. Slično tome, predviđa se da bi pravila mogla smanjiti emisije ugljika za 222 miliona metričkih tona u sljedećih 30 godina.

Slične vijesti