slika se sklapa

Najranije otkriće ikad: Neandertalci su izumili višekomponentno ljepilo

Neandertalci su koristili ljepilo sastavljeno od nekoliko komponenti prije više od 40.000 godina. Istraživači sa Sveučilišta u Tübingenu došli su do najranijeg otkrića u Evropi do danas.

Zbirka nalaza iz kamenog doba iz nalazišta francuskih neandertalaca Le Moustier pohranjena je u Muzeju prethistorije i rane povijesti u Berlinu od 1960-ih. Od tada niko nije pomno pogledao. Sada je tim predvođen arheologom Patrickom Schmidtom s Instituta za prahistoriju i ranu historiju i srednjovjekovnu arheologiju na Sveučilištu u Tübingenu pregledao pojedinačno pakirane nalaze i pronašao organske ostatke u obliku crvenih tragova na rezovima, strugalima i oštricama.

Ovi organski ostaci i tragovi okera analizirani su pomoću računalne tomografije, infracrvene spektroskopije i drugih tehnika. Istraživači su otkrili da se radi o mješavini okera i bitumena. Oker je prirodni pigment žućkaste boje koji se pojavljuje u cijelom svijetu kada u zemlji ima puno željeza. Željezo oksidira i daje zemlji karakteristične boje hrđe. Bitumen je derivat nafte. Nalazi se u suhom ili viskoznom obliku u regijama bogatim naftom.

Nakon detaljnije analize, istraživački tim Patricka Schmidta otkrio je da je bitumen pomiješan s približno 55 posto okera kako bi se napravilo ljepilo. Ali arheolozi nisu uspjeli ponovno stvoriti ovu ljepljivu mješavinu pomoću osušenog bitumena koji su sakupili u blizini nalazišta neandertalaca i okera. Ovo je djelovalo samo kada su se oslanjali na viskozni bitumen. Tekući bitumen izlazi na površinu kao nafta nalik katranu u takozvanim bitumenskim jezerima.

"Viskozni bitumen može se pomiješati s okerom kako bi se kamenom alatu pričvrstila neka vrsta drške", kaže Schmidt.

Prije je bilo poznato da su neandertalci koristili smolu od breze kao ljepilo za pričvršćivanje takvih drški na svoje kameno oruđe. Otkriće prvog višekomponentnog ljepila napravljenog od bitumena i okera sada znači da su neandertalci koristili i druge materijale kada brezina smola nije bila dostupna. Prema arheologu Schmidtu, to je "kao rano inženjerstvo, koje u načelu nije ništa drugo nego odgovaranje na potrebu proizvodnjom materijala."

Slične vijesti

Clicky