Sve glasnije se i kod nas mogu čuti zahtevi da revakcinisani dobiju mogućnost da ponovo idu na kafu, u šoping, na koncerte ili utakmice, da budu nagrađeni što doprinose da država što pre izađe iz pandemije i da prestanu da budu taoci onih koji ne žele da se vakcinišu.
Ako su to učinile mnoge ozbiljne zemlje, zašto ne bismo i mi?
Zeleni pasoši
U Izraelu je revakcinisano skoro 4,5 miliona ljudi zbog čega je procenat novozaraženih pao ispod dva posto, pa su se nadležni odlučili za novo ublažavanje mjera. Još ranije su otvorili tržne centre, radnje i muzeje za sve uz poštovanje epidemioloških mjera, dok u teretane, na bazene, sportske i kulturne manifestacije mogu i dalje da idu samo oni koji imaju takozvane zelene pasoše.
Riječ je o propusnicama koje dobijaju samo oni koji su se revakcinisali ili preležali koronu. Pošto je takva metoda dala rezultate, a dnevno se bilježi sve manji broj novozaraženih, nadležni su dozvolili da sportskim i kulturnim događajima prisustvuje veći broj ljudi, naravno, sa zelenim pasošima.
Pored toga, posljednjih dana iz ove zemlje stižu slike i snimci žurki mladih u kafićima i klubova kojima, naravno, opet prisustvuju samo oni sa "zelenim dokumentima".
Prava motivacija
Ako imamo u vidu da je Izrael zemlja slične veličine kao Srbija postavlja se pitanje da li je i u našoj zemlji moguće obezbijediti pogodnosti za one koji su se revakcinisali ili preležali koronu. Pogotovo što Srbija ne zaostaje mnogo u nabavci vakcina u odnosu na zemlju sa Bliskog istoka. Inače, u Srbiji je do sada vakcinisano više od 1,3 miliona ljudi, dok je drugu dozu primilo skoro 900.000 građana.
"Izrael je došao do skoro 50 posto vakcinacije ukupnog dijela stanovništva i vrlo brzo će biti blizu kolektivnog imuniteta. Oni koji su vakcinisani ili prošli kroz bolest, mogu da idu na sva društvena dešavanja u narednih šest mjeseci. I to je izgleda ljude motivisalo da masovno primaju vakcine. Ta brojka od skoro 60 posto vakcinsanih, odnosno 80 posto starijih iznad 65 godina je izvanredna", rekla je direktorica Instituta za molekularnu genetiku i genetičko inženjerstvo Dr Jelena Begović.
Utakmice, koncerti...
Poduži je spisak pogodnosti koje bi mogle da budu na raspolaganju vakcinisanima. To jednostavno ne bi bila diskriminacija, jer onima koji ne žele da budu cepljeni ne bi bila ugrožena osnovna ljudska prava, ali bi vakcinisani za vreme vanredne situacije jednostavno bili nagrađeni za svoj stav.
Ako bismo sledili primjer iz Izraela, vakcinisanima bi bio omogućen nesmetan odlazak u kafiće, restorane, tržne centre, sportske utakmice bi ponovo mogle da se igraju uz prisustvo publike, ali bi na tribinama mogli da se nađu samo vakcinisani i oni koji su preležali kovid-19, slično bi bilo i sa koncertima...
Vakcinisani se vraćaju na NBA mečeve
Kakve bi pogodnosti vakcinisani mogli da imaju pokazao je čuveni NBA klub Majami Hit koji je najavio da bi navijači koji su primili cjepivo uskoro mogli da prisustvuju utakmicama ovog tima.
Naime, Majami je objavio da planira da od 1. aprila otvori dva sektora u hali samo za revakcinisane navijače i tako postane prvi klub u NBA koji će to učiniti. Od navijača će se zahtijevati i dalje nose maske u hali bez obzira na to što su revakcinisani s tim što će mjere fizičke distance biti nešto relaksiranije.