Predsjednik Skupštine Andrija Mandić preuzeo je nadležnost Vlade, koja isključivo može da pregovara o korišćenju crnogorskog dijela međugraničnih voda rijeke Trebišnjice i Bilećkog jezera, ocijenio je za podgoričke Vijesti ekonomski analitičar Dejan Mijović.
“Naša Vlada, nažalost, to ne čini već dopušta da te vode preko 30 godina besplatno koriste naši susjedi Bosna i Hercegovina i Hrvatska”, rekao je Mijović Vijestima, komentarišući sastanak Mandića sa predstavnicima elektroprivreda Crne Gore i Republike Srpske (RS), Opštine Nikšić i grada Trebinja, na temu korištenja hidropotencijala Bilećkog jezera koje se jednim dijelom nalazi na teritoriji Crne Gore.
Sastanak u Skupštini
Sastanak je održan u Skupštini Crne Gore, o čemu je javnost obavijestio Kabinet predsjednika parlamenta.
Sastanku kod Mandića prisustvovali su njegove partijske kolege - predsjednik Odbora direktora Elektroprivrede Crne Gore (EPCG) Milutin Đukanović i predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević, kao i generalni direktor Elektroprivrede RS Luka Petrović i gradonačelnik Trebinja Mirko Ćurić.
Mijović smatra da pregovarajući sa predstavnicima RS, predsjednik Skupštine Crne Gore poručuje da se on solidariše sa rukovodstvom tog entiteta koje tvrdi da država BiH ne postoji, a koje nema nikakvu nadležnost nad državnim granicama i međugraničnim vodama.
“Tim gestom on istovremeno daje za pravo namjeri čelnika RS Milorad Dodika da odvoji RS od BiH ako ova i dalje bude insistirala na svom pravu da postoji i raspolaže državnim granicama i vodama.
Pronaći rješenje
Time dodatno potpiruje regionalne tenzije umjesto da radi na njegovom pomirenju i evropskim integracijama kao što tvrdi”, kazao je Mijović.
Na sastanku sa predstavnicima RS je, kako je saopćeno iz Skupštine, apostrofirano da se što prije pronađe rješenje kako bi se dio voda koje se nalaze u Bilećkom jezeru, a pripadaju Crnoj Gori, kao i koncesije u vidu zemljišta koje je potopljeno za potrebnju izgradnje samog jezera, valorizuju u korist Crne Gore, a prvenstveno opštine Nikšić.
Bilećko jezero od 1968. godine snabdijeva električnom energijom BiH i Hrvatsku, kroz hidroenergetski sistem Trebišnjica, odnosno hidroelektrane Trebinje 1, Trebinje 2, Dubrovnik 1 i Čapljina.
Koje su nadležnosti
Prema Poslovniku Skupštine Crne Gore, nadležnosti predsjednika parlamenta su da saziva sjednice Skupštine i predsjedava, da se stara o primjeni Poslovnika, o organizaciji rada Skupštine, o blagovremenom i usklađenom radu radnih tijela, o prijemu i posjeti stranih delegacija i funkcionera, zatim da odlučuje o službenom putovanju poslanika u inostranstvo, ako troškovi padaju na teret sredstava Skupštine, potpisuje akte Skupštine i “vrši i druge poslove predviđene Ustavom, zakonom i Poslovnikom”.