U novom izvještaju Pentagon je revidirao svoje prethodne procjene kineskog nuklearnog arsenala. Novi je broj više nego dvostruko veći od iznosa predviđenog prije godinu dana, prenosi DW.
Naime, u izvještaju Pentagona objavljeno u Kongresu kaže da Kina proširuje broj nuklearnih bojnih glava u svom arsenalu brzinom mnogo većom nego što je američko Ministarstvo odbrane predvidjelo prije godinu dana.
U izvještaju je utvrđeno da je Kina povećala brzinu kojom nadograđuje svoje vojne arsenale. Peking je javno izjavio da želi do sredine 21. stoljeća parirati Sjedinjenim Državama ili ih nadmašiti kao globalnu supersilu.
Pentagon u svom izvještaju navodi kako vjeruje da bi Kina mogla povećati broj nuklearnih bojnih glava u svom arsenalu na 1000 do 2030. godine, ali ne otkriva koliko ih Kina trenutno ima.
Amerikanci imaju trenutno oko 4500 nuklearnih bojevih glava, a Kina ih polako, ali sigurno sustiže.
Prije samo godinu dana Pentagon je tvrdio da Kina ima oko 200 nuklearnih bojevih glava i da će se taj arsenal vjerojatno udvostručiti do 2030. godine.
Pentagon vjeruje da bi Kina mogla imati trostruki mehanizam sistema isporuke, poznat i kao nuklearna trijada, za lansiranje nuklearnog tereta zrakom, kopnom i morem koji SAD i Rusija imaju desetljećima.
Washington ocjenjuje, međutim, kako je malo vjerojatno da će Kina pokrenuti ničim izazvan nuklearni napad na silu poput Sjedinjenih Država. Umjesto toga, Ministarstvo odbrane vjeruje da Kina izgrađuje svoje kapacitete za uspostavljanje vjerodostojnog odvraćanja i zastrašivanja svojih protivnika prijetnjom nuklearnog uništenja ako se prijeđe Peking.
"Kina je počela graditi najmanje tri nova raketna polja koja bi mogla "kumulativno sadržavati stotine" podzemnih silosa u koje se mogu lansirati interkontinentalne balističke rakete (ICBM)", navodi se u izvještaju.
Spominje se dobro poznato kinesko testiranje balističke rakete srednjeg dometa DF-17, koja ima hipersonično klizno vozilo za izbjegavanje tehnologije američke proturaketne odbrane.