ostao mu dužan?

Novi detalj misterioznog sastanka u zatvorskoj ćeliji: Osmica je pomagao uposleniku zatvora da napreduje u službi?

U Sudu BiH, na današnjem ročištu za produženje pritvora suspendiranom predsjedniku Suda BiH Ranku Debevcu i bivšem šefu OSA-e Osmanu Mehmedagiću Osmici, tužiteljica Tužilaštva BiH Bojana Jolović kao glavne razloge za potrebu produženja pritvora osumnjičenima navela je posebno dva incidenta koji ukazuju na to da bi osumnjičeni mogli ometati istragu dok su na slobodi.

Tužiteljica Jolović je kazala da je Sudskom vijeću koje odlučuje o tome hoće li Debevec i Mehmedagić ostati u pritvoru, dostavila sve detalje o neovlaštenoj posjeti uposlenika Državnog zatvora u Vojkovićima u pritvorsku ćeliju Osmana Mehmedagića.

Tako se moglo čuti da je osoba koja je neovlašteno ušla u ćeliju kod Osmice "neko kome je on ranije pomogao u napredovanju u karijeri".

"Ta osoba je kod Mehmedagića ostala desetak minuta u ćeliji i mi vršimo provjere o čemu su razgovarali. Neko ko radi na kapiji zatvora u Vojkovićima nije smio ući u ćeliju kod osumnjičenog. Tužilaštvu predstoji provođenje dodatnih radnji. Kad ne možemo osigurati taj dio kad su u pritvoru, kako ćemo kad su na slobodi“, kazala je tužiteljica Jolović ne otkrivši više detalja o posjetiocu koji je neovlašteno ušao kod Osmice u pritvorskoj jedinici Državnog zatvora.

Nermin Mulalić, advokat Osmana Mehmedagića Osmice odbacio je ovaj razlog kao opravdanim za produženje pritvora njegovom klijentu, te je kazao da u izjavi osobe koja je posjetila njegovog klijenta stoji "da je on Mehmedagića upoznao prije tri godine na neformalnom sastanku" i da niko nije uticao na tu osobu.

"Kakve veze može imati Mehmedagić s tim ako neko dođe i otključa vrata njegove ćelije“, kazao je advokat Mulalić.

Mulalić je ocijenio i da se protiv tog lica vodi "samo disciplinski postupak", te da je drugačije da bi se protiv njega vodio krivični postupak.

No, podsjećamo da je za Raport ranije rečeno da bi u slučaju neovlaštene posjete Osmici akteri te posjete mogli i krivično odgovarati.

Kao primjer spremnosti Ranka Debevca da bi mogao na slobodi vršiti neke radnje koje bi mogle imati utjecaj na dokaze i svjedoke, tužiteljica Jolović je navela i to što je on svojoj, sad već bivšoj advokatici Vasviji Vidović u prostorijama SIPA-e gdje je bio na saslušanju 18. decembra prošle godine, u torbu ubacio treći mobilni telefon koji je posjedovao, a koji nije predao prilikom hapšenja.

Advokatica Savić o skrivenom telefonu: Bilo, prošlo

"Ako to neko radi u prostorijama SIPA-e i u takvim okolnostima gdje i samog branioca uvede u krivično djelo, šta bi radio na slobodi", kazala je tužiteljica Jolović.

Reakcija Tatjane Savić, advokatice Ranka Debevca na ovo obrazloženje, osim što je rekla da je to već bio razlog za određivanje pritvora, te da ne može biti ponovo razlog za produženje pritvora, u potpunosti je razbila i najmanju sumnju "nevjernih Toma" koji su bili sumnjičavi prema informaciji da je advokatica Vidović pokušala iznijeti iz SIPA-e telefon Ranka Debevca.

"To s Vidović nije razlog za produženje pritvora. Bilo, prošlo. To je završena priča“, kazala je advokatica Savić koja nije dovela u pitanje ni danas, ni ranije činjenicu da je njen klijen ubacio bivšoj advokatici telefon u torbu.

Clicky