Svijet

Nove napetoski oko Tajvana. Kina rasporedila ratne brodove, uvela sankcije Amerikancima

Kina je uvela sankcije američkim osobama povezanima s ovosedmičnom posjetom tajvanske predsjednice Sjedinjenim Američkim Državama. Uvela je i ograničenja tajvanskom de facto ambasadoru u SAD, prenosi Guardian.

Sankcije su bile usmjerene na Predsjedničku biblioteku Ronald Reagan, koja je ugostila sastanak između tajvanske predsjednice Tsai Ing-wen i predsjednika Predstavničkog doma SAD-a Kevina McCarthyja, te Hudson institutu, koji je ugostio Tsai u New Yorku i uručio joj nagradu.

Kina izrekla sankcije

Na popisu su četiri američka državljana, uključujući čelnike Instituta Hudson i Fondacije Reagan.

Drugi krug sankcija također je predstavljen protiv Hsiao Bi-khima, tajvanskog de facto ambasadora u SAD.

Ovi potezi dolaze nakon što se Tsai sastala s predsjednikom Zastupničkog doma SAD tokom boravka u Los Angelesu.

Sankcije zabranjuju sankcioniranima i članovima njihovih porodica ulazak na kopno, Hong Kong i Makau, objavili su u petak državni kineski mediji.

Također zabranjuju ulagačima i kompanijama povezanim sa sankcioniranim osobama da sarađuju s organizacijama i pojedincima.

U augustu prošle godine, Kina je uvela sankcije protiv sedam tajvanskih zvaničnika i zastupnika, uključujući Hsiaoa. Njega je optužila da je "pobornik nezavisnosti" nakon posjete tadašnje predsjednice Predstavničkog doma američkog Kongresa Nancy Pelosi Tajvanu.

Optužili Amerikance

Peking smatra Tajvan "kineskom teritorijom, koji bi se mogao ponovno priključiti silom ako bude potrebno". Tsai je rekala da je Tajvan suverena nacija i da o njegovoj budućnosti odlučuje narod.

U petak je kineski ured za tajvanske poslove optužio američke institucije i izvršne vlasti da su "pružili platformu Tsai Ing-wen da se uključi u separatističke aktivnosti nezavisnosti Tajvana'".

Također je najavio "kazne" tajvanskoj organizaciji, Fondaciji Prospect, koja u svom upravnom odboru ima bivše tajvanske ministre i izvršne direktore, te regionalnom Vijeću azijskih liberala i demokrata.

Optužili su ih da su "dali sve od sebe da se dodvore anti-kineskima snagama”.

Kineske sankcije imat će malo praktičnog utjecaja na Hsiaoa budući da visoki tajvanski zvaničnici ne posjećuju Kinu, a kineski sudovi nemaju nadležnost u Tajvanu.

To je najnoviji potez nakon što je Kina rasporedila ratne brodove Narodne oslobodilačke vojske (PLA) kroz vode oko Tajvana i obećala "čvrst i snažan" odgovor na sastanak Tsai s McCarthyjem.

Kina je više puta upozorila obje strane da se sastanak ne bi trebao održati. Rasporedila je udarnu grupu nosača aviona kroz vode jugoistočno od Tajvana nekoliko sati prije pregovora.

Ratni brodovi

Tri dodatna ratna broda PLA-a, jedan borbeni avion i jedan protupodmornički helikopter s broda otkriveni su u četvrtak u blizini Tajvana unutar zone za identifikaciju protuzračne odbrane, saopćilo je tajvansko ministarstvo odbrane.

Glasnogovornik je rekao Guardianu da su to brodovi "koji se obično nalaze oko Tajvanskog tjesnaca".

Japansko ministarstvo odbrane je u četvrtak izvijestilo o kineskom brodu za prikupljanje obavještajnih podataka koji je plovio između japanskih otoka Okinawa i Miyakojima, sjeveroistočno od Tajvana.

Također je objavilo podatke o povratku fregate PLA mornarice s vođenim projektilima. Otkrivena je oko 100 kilometara od obale Tajvana u srijedu.

SAD je pozvao Kinu "da prestane sa svojim vojnim, diplomatskim i ekonomskim pritiskom na Tajvan i umjesto toga uključi se u diplomatiju".

"Ostajemo predani održavanju otvorenih kanala komunikacije kako bismo spriječili rizik od bilo kakve pogrešne procjene", rekao je u četvrtak glasnogovornik State Departmenta Vedant Patel.

Napetosti su se rasplamsale oko otoka prošlog augusta, nakon što je Pelosi posjetila otok. Kina je zatim rasporedila ratne brodove, projektile i borbene avione u vodama i na nebu oko Tajvana.

To je bila najveća demonstracija sile u posljednjih nekoliko godina.