Na prvi pogled, lagana pića izgledaju zdravija od bezalkoholnih. Na kraju krajeva, nemaju šećera, a samim tim nemaju ni kalorija. Ali budite oprezni! Lagana pića mogu biti opasna za vaše srce, pokazalo je novo istraživanje.
Kada su u pitanju bezalkoholna pića, da li više volite lagana ili bezalkoholna? Trebalo bi razmisliti ponovo, jer je američko istraživanje analiziralo podatke od gotovo 202.000 ljudi u dobi od 37 do 73 godine i pokazalo da konzumiranje laganih pića može povećati rizik od srčane aritmije atrijalne fibrilacije.
Rezultat studije: Svako ko pije dvije ili više litara umjetno zaslađenih pića sedmično povećava rizik od atrijalne fibrilacije za punih 20 posto. Krvni pritisak raste i otkucaji srca se ubrzavaju. Ispijanje sličnog broja pića s dodatkom šećera samo je povećalo rizik od bolesti za 10 posto, prema studiji.
Razlog je još uvijek nejasan
Ali zašto se čini da je umjetni šećer u bezalkoholnim pićima nezdraviji za naša srca od prirodnog šećera? Istraživači nisu bili u stanju da u potpunosti odgovore na ovo pitanje. To je samo prva studija koja ispituje vezu između različitih zaslađivača i atrijalne fibrilacije. Stoga su potrebna dalja istraživanja kako bi se razumjeli njeni učinci na naše zdravlje.
Šta je atrijalna fibrilacija?
Atrijalna fibrilacija je uobičajena srčana aritmija koja također potiče moždane udare. Srce kuca nepravilno i ima tendenciju da bude prebrzo. Ako su signali poremećeni, atrijumi i ventrikule više ne pumpaju u koordinaciji jedni s drugima i onoliko krvi se više ne može transportirati kroz tijelo kao inače.
Ono što je nezgodno, međutim, to je što oboljeli, posebno stariji ljudi, često uopće ne primjećuju nikakve simptome. Što duže traje fibrilacija atrija, veća je vjerovatnoća da će srce biti oštećeno ubrzanim otkucajima srca i može doći do zatajenja srca.
Opcije terapije
Ako se srce ne može vratiti u ritam samo, može se vratiti u ispravan ritam uz liječničku pomoć – to se zove kardioverzija. Sinhronizacija se postiže ili lijekovima ili malom intervencijom električnim impulsima. Važno je rano prepoznati bolest kako bi se smanjio rizik od moždanog udara. U tu svrhu stručnjaci već pozivaju na skrining sa mjerenjem pulsa i EKG-om za sve osobe starije od 65 godina.