Svijet

Nova prijestolnica kriminala: ‘Dopustili smo da sav ološ dođe u naš grad. Života ovdje nema…‘

Bande koje se međusobno napadaju za prevlast u četvrtima, pokolji u zatvorima, ulice preplavljene policijskim snagama i masovna trgovina drogom preobrazile su ekvadorsku luku Guayaquil. Ona je postala nova prijestolnica kriminala u Latinskoj Americi.

Grad od 2.8 miliona žitelja, koji je u subotu domaćin finala Copa Libertadores 2022., južnoameričke Lige prvaka, suočava se s nasiljem. Nasilje koje bez presedana koje počinje na ulicama i širi se u zatvore.

Povećanje snaga

Od početka godine ondje je počinjeno 1200 ubistava. To je 60 posto više nego u istom periodu 2021. godine.

Vlada pokušava vratiti prednost uspostavljanjem perioda vanrednog stanja kako bi mobilizirala trupe i dodatno je povećala sigurnosne snage. Povećanje snaga za više od 1.100 pripadnika na ukupan broj od 10.000 u samom gradu.

"Danas se na ulicama moramo suočiti s automatskim puškama. Kao i granatama, eksplozivnim napravama. Nasilje je enormno poraslo. Prije se s tim nismo susretali", rekao je policijski zapovjednik Luis Alfonso Merino za AFP.

Prizor Guayaquile

Smješten između Kolumbije i Perua, najvećih proizvođača kokaina na svijetu. Ekvador je nekada bio samo tranzitna ruta. No trgovci drogom su se ondje nastanili. Dok, Guayaquil je postao otpremna tačka za stotine tona bijelog praha u Evropu i Sjedinjene Države.

Nova prijestolnica kriminala: Banda i vlast

U 2021., rekordnoj godini za uzgoj s 204.000 hektara i proizvodnju s 1.400 tona kokaina u Kolumbiji. Zapljene su također bile rekordne u Ekvadoru i iznosile su 210 tona. Dolarizirana ekonomija zemlje privukla je pohlepu meksičkih kartela. Oni vode sve kokainske poslove, od proizvodnje do isporuke. Naravno, i profitiraju od nespremnosti ekvadorskih bandi i samih ekvadorskih vlasti.

Na ulazu u četvrt Socio Vivienda II, jednu od najopasnijih u gradu, stražari naoružana policija. Dok uličicama na motociklima krstari grupa od dvadesetak ljudi, u fantomkama i pancirkama. U komšiluku su sve učestalije pucnjave između suparničkih bandi. Bande koje su se pojavile 2019. godine. Od septembra su čak prisilile vlasti na privremeno zatvaranje pojedinih škola.

"Zločinačke skupine naoružanije su od same policije", priznaje bojnik Robinson Sanchez. On je bio šef operacija u sektoru.

Organizirani kriminal koristi "djecu od 10 ili 12 godina" kao stražare ili doušnike. Ovo tvrde stanovnici i policija. Kako odrastaju, stiču pravo na tetoviranje, ali tek nakon što počine zločin.

Ovisni o kokainu

Luksuzni automobili voze uokolo kako bi ostavili ili pokupili drogu pred nosom policije. Naravno, i unutrašnje tržište se razvilo i tu lutaju "zombiji" ovisni o ostatku kokaina koji se prodaje po 25 centi po gramu.

Nasilje je također uzelo maha u zatvorima u zemlji. U zatvoru su od januara 2021. umrla 392 zatvorenika. Većina njih u Guayaquilu. U ovom golemom kaznenom centru 122 zatvorenika ubijena su samo u septembru 2021. tokom jednog od najsmrtonosnijih masovnih ubistava u latinoameričkim zatvorima.

Prizor Guayaquile

"Nije država ta koja upravlja zatvorima (...) već zločinačke organizacije. Organizacije uz suučesništvo agenata sigurnosnih snaga koji dopuštaju, toleriraju i obogaćuju se trgovinom oružjem. Čak i unutar pretrpanih zatvora", objašnjava Billy Navarrete. Navarrete iz Odbora za odbranu ljudskih prava.

U okrugu Socio Vivienda II zabilježena su 252 ubistva od početka godine. U usporedbi sa 66 u cijeloj 2021 godini., dok je u Samborondonu, zaštićenom i bogatom sektoru, izbrojano samo 14 ubistava. To pokazuje da nasilje vlada u gradu gdje 26 posto stanovništva živi u siromaštvu.

Samo u vikendu prije finala Copa Libertadores između brazilskih klubova Flamengo i Athletico Paranaense, za koje se očekuje da će privući oko 50.000 stranih turista u zapadni dio grada, dogodilo se 21 ubojstvo.

"Dopustili smo da sav ološ iz Kolumbije, Perua, Meksika i drugih zemalja dođe u naš grad. Zato znam puno dobrih ljudi koji su se iselili ili to namjeravaju. Ovdje više nema života. Guayaquilom vlada smrt", kazao je jedan od građana.

Dodao je da se i on namjerava iseliti.

Clicky