Stisli su vas rokovi na poslu ili vas je iznervirao kolega koji se stalno provlači ili izbjegava zadatke koji su mu namijenjeni? Ovakvi stresni događaji na poslu, vjerovali ili ne, zapravo bi mogli biti vrlo dobri za vas. Svi događaji u našem životu, bez obzira na to bili oni pozitivni ili negativni, uzrokuju određene reakcije u našem tijelu. Koliko ga god pokušavali izbjeći, jedno je sigurno – nažalost, stres je uvijek oko nas.
Ipak, dobra vijest je da nije svaka vrsta stresa potpuno loša za naše zdravlje te neki oblici čak mogu biti i pozitivni. Istraživanje koje je nedavno proveo Univerzitet u Georgiji otkrilo je da su niske do umjerene razine stresa, poput nekih koje često prolazite na poslu, zapravo dobre. I ne samo to, mogu utjecati na očuvanje zdravlja mozga.
Stručnjaci su otkrili da određene vrste stresa mogu pomoći ljudima da postanu psihički otporniji te da se ubuduće lakše nose sa stresnim situacijama. Studija je uključivala podatke ukupno 1200 mladih ljudi koji su sami bilježili doživljaj razine stresa tokom mjesec dana.
U upitniku koji su ispunjavali izjasnili su se o tome koliko su često bili uzrujani proteklog mjeseca, a rezultati su bili zanimljivi. Naime, niske do umjerene razine stresa djelovale su protiv razvoja simptoma depresije i anksioznosti te su zapravo bile pozitivne za zdravlje ispitanika.
Prema dobivenim rezultatima možemo zaključiti da određena razina stresa može razviti mehanizme u našem tijelu koji nam pomažu da postanemo učinkovitiji, a stručnjaci potvrđuju da tako ujedno jačamo lični rast. Iako ovakve situacije nisu od životne važnosti, dovoljno su bitne da se preispitamo te ubuduće lakše nosimo sa stresnim situacijama.