jezivo otkriće

Noćna mora na vidiku: Naučnici snimili zvuk Zemlje iz svemira i prestravili se. I vi ćete

Možda zvuči kao noćna mora, ali ovaj audio zapis zapravo predstavlja magnetsko polje koje generira Zemljino jezgro i njegovu interakciju s solarnim olujama

Evropska svemirska agencija (ESA) nedavno je objavila pet minuta jezivog, praskavog zvuka. Otkriva kako zvuči magnetsko polje Zemlje. Nazvano Magnetosfera, ono se generira duboko unutar unutrašnjosti Zemlje, u njenom jezgru. Proteže se u svemir, stvarajući snažan zaštitni štit od stvari poput nabijenih čestica koje dolaze iz Sunca, nazvane solarni vjetar.

I bez ovog moćnog magnetskog polja, Zemlja bi vjerojatno bila sušan, hladan svijet. Audio zapis koji ćete uskoro čuti može zvučati kao noćna mora, ali opustite se i slušajte čudno škripanje, praskanje i tutnjavu zaštitnog štita naše planete. To je zvuk magnetskog polja Zemlje.

Iako je bitan za život na Zemlji, magnetsko polje nije nešto što možemo stvarno vidjeti ili ikada čuti. No, naučnici sa Tehničkog sveučilišta u Danskoj su uzeli magnetske signale izmjerene misijom satelita ESA-a Swarm i pretvorili ih u zvuk - i za nešto što nas štiti, rezultat je prilično zastrašujuć.

Magnetno polje Zemlje je složen i dinamički "balon" koji nas štiti od kosmičkog zračenja i nabijenih čestica koje donose snažni vjetrovi s Sunca. Kada se te čestice sudaraju s atomima i molekulama - uglavnom kisikom i dušikom - u gornjoj atmosferi, neka energija iz tih sudara pretvara se u zeleno-plavu svjetlost karakterističnu za auroru borealis, koja se ponekad može vidjeti s sjevernih geografskih širina.

Iako aurora borealis pruža vizualni prikaz nabijenih čestica sa Sunca koje interagiraju s magnetskim poljem Zemlje, čuti magnetsko polje Zemlje ili njegovu interakciju sa solarnim vjetrovima je drugačija stvar.

Naše magnetsko polje uglavnom generira ocean pregrijanog, vrtložnog tekućeg željeza koje čini vanjsku jezgru Zemlje, nekih 3000 km ispod naših stopala. Djeluje kao vodeći vodič u dinamu bicikla, stvarajući električne struje koje, zauzvrat, generiraju naše neprestano mijenjajuće elektromagnetsko polje.

Lansirani 2013. godine, trojac Swarm satelita ESA koristi se kako bi se precizno razumjelo kako se naše magnetsko polje generira, mjereći magnetske signale koji potječu ne samo iz jezgre Zemlje, već i iz plašta, kore, oceana, ionosfere i magnetosfere. Swarm također doprinosi novim spoznajama o vremenu u svemiru.

Muzičar i projekt podržavatelj Klaus Nielsen s Tehničkog sveučilišta u Danskoj objašnjava: "Tim je koristio podatke s ESA-inih satelita Swarm, kao i drugih izvora, i koristio ove magnetske signale za manipulaciju i kontrolu zvučne reprezentacije jezgrovitog polja. Projekt je svakako bio nagrađujuća vježba u spajanju umjetnosti i znanosti."

Možda zvuči kao noćna mora, ali ovaj audio zapis zapravo predstavlja magnetsko polje koje generira Zemljino jezgro i njegovu interakciju s solarnim olujama.

"Imali smo pristup vrlo zanimljivom zvučnom sustavu koji se sastoji od više od 30 zvučnika zakopanih u tlu na trgu Solbjerg u Kopenhagenu.

"Podesili smo ga tako da svaki zvučnik predstavlja drugu lokaciju na Zemlji i prikazuje kako se naše magnetsko polje mijenjalo tijekom posljednjih 100.000 godina.

"Tijekom ove sedmice, posjetitelji će moći čuti zadivljujuće mrmornje našeg magnetskog polja - pa ako ste u Kopenhagenu, dođite i iskoristite ovu jedinstvenu priliku.

Mrmranje magnetskog polja Zemlje prati reprezentacija geomagnetske oluje koja je rezultirala solarnim bljeskom 3. studenog 2011., i doista zvuči prilično zastrašujuće."

Namjera, naravno, nije plašiti ljude - to je neobičan način podsjećanja na to da magnetsko polje postoji i iako njegovo mrmranje može biti malo uznemirujuće, postojanje života na Zemlji ovisi o njemu.

Clicky