Lideri EU se pripremaju za smanjenje opskrbe gasom koji bi mogao da zamrzne čitave sektore ekonomije bloka, jer raste strah da će glavni gasovod kojim se ruski gas prenosi u Evropu biti zauvijek zatvoren.
Scenario da bogate evropske zemlje moraju da racionalizuju potrošnju energije - i da odluče da isključe glavne industrije - nazirao se u ponedeljak sve bliže pošto je protok prirodnog gasa u Evropu preko gasovoda Sjeverni tok pao na nulu, piše Politico.
Zaustavljanje je dio planiranog 10-dnevnog zastoja, ali analitičari i zvaničnici brinu da bi ruski Gazprom, koji je već zatvorio ili ograničio opskrbu plinom za 12 zemalja EU, mogao odlučiti da ne aktivira gasovod Sjeverni tok kada se radovi na održavanju završe .
Takav potez bi ekonomiju poput njemačke još više odveo u krizu, a zvaničnici u Berlinu upozoravaju da bi se energetski intenzivnim industrijama moglo platiti da smanje potrošnju u, kako je njemački vicekancelar Robert Habeck u nedjelju nazvao "scenarijem političke noćne more".
Sve su oči za sada uprte u Sjeverni tok.
“Šta se događa nakon održavanja? Na šta se onda vraća? To će svi pratiti”, rekao je Ed Cox, šef globalnog tečnog prirodnog plina (LNG) u robnoj obavještajnoj kompaniji ICIS.
Neki analitičari tvrde da Rusija nije vjerovatno da će ponovo otvoriti naftovod i da će naći izgovore da ga zatvori nakon 10-dnevnog prekida održavanja.
Ovaj scenario je "prilično vjerovatan", prema Aleksandru Gabujevu, starijem saradniku Karnegijeve fondacije za međunarodni mir u Vašingtonu, tvrdeći da je potpuno zaustavljanje isporuke gasa Evropi ključno sredstvo u arsenalu ruskog predsjednika Vladimira Putina da podijeli Evropu oko Ukrajina uoči zime, kada bi se osjetile najgore posljedice nestašice gasa.
„Gas je očigledno karta koju Kremlj ima“, rekao je Gabujev.
Francuski ministar finansija Bruno Le Maire izrazio je taj strah u nedjelju, rekavši da je potpuno zatvaranje ruskog gasa u Evropu "najvjerovatnija opcija" i da zemlje moraju "od sada da se dovedu u borbeni red".
Zvaničnici EU u Briselu će 20. jula objaviti plan pripravnosti za zimu koji će pokušati da osigura da zemlje imaju dovoljno gasa da prežive zimu. Ali detalji plana za sada su nejasni.
"Situacija je očigledno ozbiljna i moramo biti adekvatno pripremljeni za bilo kakav slučaj", rekao je portparol Evropske komisije u ponedeljak.
Ostale opcije koje se razmatraju uključuju spasavanje energetskih kompanija, preuzimanje kontrole nad elektranama od strane država i racionalizaciju gasa za industriju.
Stanje uzbune u Parizu i Berlinu daleko je od optimističnijeg raspoloženja prije tri mjeseca u Briselu, kada su najviši zvaničnici najavili koordinirani zaokret od ruskog gasa i cilj da se ovisnost smanji za dvije trećine ove godine.
"Nije lako, ali je izvodljivo", rekao je tada izvršni potpredsjednik Evropske komisije Frans Timmermans.
EU je već propustila taj visoki cilj - do 16. juna već je uvezla više ruskog gasa nego što je planirala u budžetu za ovu godinu. To je čak i kada se uzme u obzir da Moskva prekida isporuke nekim zemljama EU i usporava isporuke u druge.
Za sada, evropski trgovci gasom zadržavaju dah dok se Severni tok gasi radi godišnjeg pregleda.
Panika je nakratko buknula u ponedjeljak kada je italijanska Eni, velika energetska kompanija, saopćila da su njene isporuke iz Gazproma pale sa 32 miliona kubnih metara dnevno na 21 milion.
Ali smanjeno snabdevanje povezano je sa gašenjem Sjevernog toka, a ne, kako su se neki pribojavali, dodatnim smanjenjem ruskih tokova preko drugih gasovoda koji prelaze Ukrajinu ili preko grana gasovoda Turski tok, koji prolazi kroz Bugarsku.
Uprkos tome, prethodnih godina Rusija je kompenzirala smanjenu opskrbu tokom održavanja Sjevernog toka usmjeravanjem više gasa drugim rutama. Ove godine to nije učinilo — barem do sada.
Sa svojom invazijom na Ukrajinu koja se nastavlja, Rusija već koristi snabdijevanje energijom kao manuelnu za pregovaranje da pokuša razbiti zapadno jedinstvo i ukinuti sankcije Moskvi.
Ostatak članka OVDJE.