Iako nam film "Povratak u budućnost" daje priliku da vidimo kako putovanje kroz vrijeme izgleda, činilo se da je ta tema u stvarnosti samo još jedan dio fikcije - sve do sada! Pošto su naučnici prvi put otkrili stvarne dokaze o putovanju kroz vrijeme.
Iako su najnoviji dokazi na mikroskopskom nivou, novo istraživanje objavljeno u “Nature Phisics” pod nazivom “Vremenska reverzibilnost tokom starenja materijala” koje su sproveli Til Bohmer i Tomas Blahohovič sa Tehničkog univerziteta u Darmstadtu u Njemačkoj dalo je mnogo optimizma za sprovođenje putovanja kroz vrijeme u budućnosti.
Njihovo istraživanje fokusiralo se na efekat “miješanja” vremena u strukturi određenih materijala poput stakla i tada je studija dala neke prilično iznenađujuće zaključke.
Otkriveno je da se vrijeme ne ponaša skroz linearno sa staklom, koje inače ima jednu od najfascinantnijih struktura u odnosu na sve druge predmete koje ljudi svakodnevno koriste.
Umjesto tradicionalne molekularne strukture, molekuli stakla se stalno sele na nova mjesta – što kasnije čini molekule stakla jedinstvenijima.
Kako bi sproveli i utvrdili svoje sumnje, staklene strukture posmatrali su pomoću raspršene laserske svjetlosti, što ih je dovelo do toga da posmatraju kako se stakleni uzorci pomeraju i preuređuju.
– Minijaturne fluktuacije u molekulima su morale biti dokumentovane pomoću ultra-osjetljive video kamere. Ne možete samo da posmatrate kako se molekuli kreću – objasnio je profesor Blohovič.
Ipak, pored svega, odnosno s obzirom na način na koji se staklo transformiše, naučnici nisu u stanju da utvrde da li se promjene dešavaju unaprijed ili unazad, ali svakako ovo istraživanje pruža nadu da bi se putovanje kroz vrijeme moglo dogoditi nekada u budućnosti.
Drugo istraživanje tvrdi suprotno
Suprotno od ovog istraživačkog projekta, druga nedavna studija je sugerisala da putovanje kroz vrijeme nikada nije niti će biti moguće. Naime, tim koji radi na studiji koja je u potpunosti objavljena u časopisu “Optica”, objavio je da vrijeme u prostoru može da teče samo u jednom pravcu
– Otkrili smo da talasu možemo pripisati ‘pravo vrijeme’, što je potpuno analogno pravom vremenu u opštoj teoriji relativnosti – objasnio je vođa pomenute studije profesor Marko Ornigoti.
Iako su rezultati nedavnog istraživanja možda bili veliki napredak, mnogi smatraju da je prilično jasno da se svako od nas treba oprostiti od mogućnosti putovanja kroz vrijeme u prošlost ili budućnost, piše Unilad, prenosi Blic.