Grupa njemačkih europarlamentaraca zatražila je da zbog energetske krize Evropski parlament ove zime zasjeda samo u Briselu te da ne troši sredstva na grijanje sjedišta u Strasbourgu i putovanja zastupnika u Francusku, izvijestila je agencija STA.
"Selidba u Strasbourg i grijanje parlamentarne zgrade nije odgovorno postupanje dok druge pozivamo na štednju", upozorio je zastupnik Peter Liese predsjednicu Evropskog parlamenta Robertu Metsolu.
"Ako tražimo od svih da štede energiju..."
"Ako tražimo od svih da štede energiju, nije odgovorno da mi grijemo dvije zgrade i idemo na nepotrebna putovanja. Tokom pandemije covida-19 s razlogom smo se jako dugo susretali samo u Briselu. Mnoge energetska kriza još teže pogađa. Zato moramo reagirati", istaknuo je Liese (EPP) u zahtjevu koji je uputio predsjednici Evropskog parlamenta i predsjedniku parlamentarnog Odbora za okoliš Pascalu Canfinu.
Prema njegovom prijedlogu, koji su već podržali neki drugi zastupnici iz Njemačke, Evropski parlament ne bi se selio u Strasbourg na redovita mjesečna zasjedanja tokom zimskih mjeseci sve do aprila.
"Istovremeno grijanje i osvjetljavanje dva kompleksa zgrada u Briselu i Strasbourgu izrugivanje je poreznim obveznicima", rekao je Moritz Koerner (Renew) za njemački list Bild te smatra da bi zgradu parlamenta u Strasbourgu "trebalo hitno staviti u stanje hibernacije".
Preseljenje Evropskog parlamenta u Strasbourg već je dugo predmet žestokih rasprava
Zeleni europarlamentarac Daniel Freund smatra da je moguća i duža obustava parlamentarnih aktivnosti u Strasbourgu nakon završetka zime. Evropski parlament više se ne bi trebao sastajati u Strasbourgu "sve dok energetska kriza ne završi", rekao je. Prijedlog podržavaju i slovenski europarlamentarci iz više zastupničkih klubova, navela je agencija STA.
Preseljenje Evropskog parlamenta u Strasbourg, gdje se nalazi jedno od njegova tri sjedišta, već je dugo predmet žestokih rasprava. U prošlosti je bilo nekoliko inicijativa da parlament ima samo jedno sjedište, ali su uvijek nailazile na protivljenje Francuske. Naime, sjedište se može mijenjati samo izmjenama ugovora Evropske unije, za što je potrebna saglasnost svih članica.