Njemačka šalje Ukrajini 5000 vojnih kaciga što je jasna poruka da stoji uz nju, najavila je u srijedu ministrica odbrane Christine Lambrecht, no Ukrajina koja očekuje veliku pomoć Zapada u slučaju ruske agresije smatra najave iz Berlina čistom simbolikom.
"Mogu potvrditi da smo završili procjenu u odgovoru na zahtjev ukrajinske strane za isporuku 5000 vojnih kaciga", rekao je u srijedu predstavnik za tisak na konferenciji za novinare i dodao: "Za sada ne mogu ništa reći o rokovima isporuke", prenosi agencija Reuters.
"To je vrlo jasna poruka: Mi smo uz vas", najavila je njemačka ministrica obrane. Berlin je odbijao isporuke oružja Ukrajini. Ukrajinski ambasador u Berlinu kritizirao je odluku njemačke vlade nazvavši je "simboličnom gestom". "To je tek kap u moru. Nije čak ni utješna nagrada", rekao je ambasador Andrij Melni za njemačku agenciju dpa.
"Ukrajina očekuje da savezna vlada (svoje stajalište) okrene za 180 stepeni, očekuje istinsku promjenu paradigme", rekao je. Ukrajina traži velike isporuke oružja - slične onima kakve su obećale Sjedinjene Države, Velika Britanija i baltičke zemlje, potrebne za obranu od moguće ruske invazije.
"To je oprema, ne oružje, ali pomaže", rekla je Lambrecht i objasnila: "Upravo na takav način nastavit ćemo raditi u ovom sukobu. Radimo na postizanju mirnog rješenja sukoba usred Evrope." Lambrecht je za vikend najavila da će Njemačka isporučiti i poljsku bolnicu Ukrajini.
Gradonačelnik Kijeva, bivši boksački prvak Vitalij Kličko, nazvao je njemački dar "šalom". "Ostao sam bez riječi na ponašanje njemačke vlade. Ministarstvo obrane očito nije shvatilo da je nasuprot nama savršeno opremljena ruska vojska koja može početi drugu invaziju na Ukrajinu u bilo kojem trenutku", rekao je Kličko za tabloid Bild.
Nastavio je u ironičnom tonu zapitavši "Kakvu će nam sljedeću potporu Njemačka poslati. Možda jastuke?" Službeni Kijev već je izrazio nezadovoljstvo zbog njemačkog odbijanja isporuka oružja Ukrajini koja smatra da bi takvo stajalište moglo "ohrabriti" Rusiju.
Tradicionalno, još od Drugoga svjetskog rata, Njemačka je nesklona bilo kakvom vojnom angažmanu, a u ovom slučaju smatra da bi ovakva vrsta potpore mogla samo pojačati tenzije. Šefovi diplomacija zemalja članica Europske unije u ponedjeljak su u Bruxellesu razgovarali o jedinstvenom stajalištu o sigurnosnoj krizi i o tome kako odvratiti Rusiju od invazije na Ukrajinu.
Njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock izjavila je da je njezina zemlja spremna ekonomski i financijski pomoći Ukrajini. Njemačka je u velikoj mjeri ovisna o ruskom plinu i često je na meti kritika da nije odlučna u naporima za odvraćanje ruskog napada.
Gotovo osam godina nakon što je Rusija zauzela Krim i počela podržavati separatističke borce u Donbasu u istočnoj Ukrajini, bivša sovjetska republika postala je žarište u potencijalno najopasnijem sukobu istoka i zapada od hladnog rata.
Rusija optužuje NATO i američko djelovanje za poticanje krize i traži sigurnosna jamstva od zapada, uključujući obećanje da NATO nikada neće primiti Ukrajinu u svoje članstvo. Moskva vidi Ukrajinu kao tampon između Rusije i zemalja NATO-a.
Zapadni saveznici zaprijetili su gospodarskim sankcijama Rusiji ako napadne Ukrajinu, a SAD pregovara s energetski bogatim zemljama i tvrtkama diljem svijeta o potencijalnom preusmjeravanju energije Europi ako Rusija napadne Ukrajinu. Otprilike trećina zaliha plina u Europskoj uniji dolazi iz Rusije. Bilo kakav prekid ruskog uvoza pogoršao bi već postojeću energetsku krizu uzrokovanu nestašicama.