Nizozemski premijer Mark Rutte objavio je danas ostavku svoje vlade, prihvativši odgovornost za loše upravljanje sistemom novčane podrške za djecu zbog čega se na hiljade porodica našlo u finansijskim nevoljama.
Rutte je potvrdio da je svoju ostavku predao kralju Willemu-Alexanderu. No vlada će zbog stanja s epidemijom koronavirusa nastaviti upravljati zemljom do izbora zakazanih za 17. marta.
Parlamentarna istraga otkrila skandal
Ostavka je uslijedila nakon što je parlamentarna istraga prošli mjesec otkrila da su činovnici porezne uprave krivo optužili porodice za prevaru.
Istraga je pokazala da je oko 10.000 porodica moralo vratiti desetine hiljada eura koje su primile u obliku dječjeg doplatka te su pretrpjele bankrot, a problemi su uzrokovali i nezaposlenost te rastavu brakova.
"Porodice su pretrpjele neviđenu nepravdu", rekao je Rutte.
Velik broj optuženih porodica je migrantskog porijekla
Veliki broj porodica koje su se našli na optuženičkoj klupi je migrantskog porijekla ili imaju dvojno državljanstvo.
Orlando Kadir, advokat koji zastupa oko 600 porodica u tužbi protiv političara, rekao je da su se našli prozvani zbog "etničkog profiliranja birokrata koji su birali imena koja su im se činila strana".
Podrška vladi naglo pala
Uoči izbora, podrška javnosti vladi zbog strogih mjera protiv covida-19 je posljednjih sedmica naglo pala, no Rutteova Narodna stranka za slobodu i demokraciju (VVD) i dalje kotira vrlo visoko u anketama.
Prema projekcijama, njegova bi stranka mogla dobiti nešto ispod 30 posto glasova, dvostruko više od protkivislamske stranke Geerta Wildersa koja po anketama zauzima drugo mjesto.
Kabinet Wima Koka dao ostavku 2002.
Ovo nije prvi put da nizozemska vlada odstupa u znak kolektivne odgovornosti. Godine 2002. kabinet je dao ostavku nakon što su mediji kritizirali ministre i vojsku da nisu spriječili masakr nad Bošnjacima u Srebrenici 1995. tokom rata u BiH.
Holandska vlada i načelnik Generalštaba holandske vojske podnijeli su ostavke, nakon zvaničnog holandskog izveštaja o Srebrenici, u kome je ocijenjeno da holandske mirovne trupe i UN snose dio odgovornosti za pad te enklave, u julu 1995, u ruke Vojske Republike Srpske (VRS) i genocid nad više od osam hiljada Bošnjaka.
Holandski premijer Wim Kok podnio je 16. aprila 2002. godine ostavku vlade kraljici Beatrisi, poslije vanredne sjednice kabineta na kojoj su dvojica ministara podnijela ostavke u vezi sa padom Srebrenice u ruke srpskih snaga generala Ratka Mladića 1995. godine. Kok je u to vrijeme posljednjih osam godina bio holandski premijer.
Na vanrednoj sjednici vlade, ministar za prirodnu okolinu Jan Pronk podnio je također taj dan ostavku iz uvjerenja da vlada, u kojoj je bio i 1995. godine, nije učinila što je trebalo da zaštiti ljude u Srebrenici gdje su srpske snage deportovale oko 20.000-30.000 žena i djece i ubile oko 8.000 muškaraca i dječaka. U Srebrenici, koja je formalno bila pod zaštitom UN, bio je stacioniran Holandski bataljon UN.