Evropsko vijeće odobrilo je našoj zemlji otvaranje pretpristupnih pregovora s Evropskom unijom, čime je Bosni i Hercegovini otvoren i sljedeći pravac djelovanja na putu prema evropskoj porodici. Prethodno je predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen dala punu podršku te preporuku Evropskom vijeću da se našoj zemlji otvore pregovori napomenuvši da je BiH napravila impresivan korak na ovom putu.
Bez obzira na pojedina neslaganja unutar vladajuće koalicije na državnom nivou, ona je, ipak, BiH dovela do pretpristupnih pregovora, odškrinula vrata, čime je napravljen iskorak iz višedecenijske stagnacije te korak kojim je jučerašnji dan upisan u značajne datume naše zemlje.
Predsjednik SDP-a BiH i premijer FBiH Nermin Nikšić za Raport govori o ovoj historijskoj odluci, ali i o reakcijama iz opozicije.
Dobili smo dugo očekivano zeleno svjetlo za otvaranje pregovora. Tempo kojim je nova vlast radila je do sada nezabilježen. No, sad nas čekaju nove reforme, može li se zadržati isti tempo?
"Gđa Ursula von der Leyen je posvjedočila da smo u jednoj godini napravili više nego vlasti u prethodnih deset godina. To nije lako ni jednostavno. Radimo mnogo, razgovaramo, dogovaramo. Moramo nastaviti raditi u istom ritmu ako je to moguće. Naravno da se ne smijemo opustiti i misliti da je posao gotov. Daleko od toga. Napravili smo krupne iskorake, osigurali smo jasan put za evropsku budućnost naše domovine. Sve što radimo ne radimo samo radi EU nego prije svega radi naših ljudi, radi njihovog prava da žive u uređenom, demokratskom, razvijenom društvu. Sa tom mišlju na umu moramo učiniti sve da ovaj zamah održimo, a to možemo samo iskrenim odnosima i provođenjem reformi koje predstavljaju evropske i civilizacijske norme po kojim moramo živjeti."
Evidentno je da je Trojka promijenila paradigmu odnosa u BiH, ali i našu sliku u Evropi snažnim diplomatskim angažmanom. Ima li Trojka snage da nastavi putem kompromisa i dogovaranja uz sve pritiske koje trpi?
"Neko je primijetio da je u stvari Trojka jedina promjena u odnosu na prošlu vlast. Ali nijednog trenutka ne želim zasluge pripisati samo nama. Sve stranke većine su činile kompromise i u tome leži naša snaga i vrijednost svega što smo učinili. Mi drugog puta osim dogovora nemamo. Pritiske trpimo od onih koji su ljudima nudili beznađe i ispraznost populističkog prepucavanja od kojeg su korist imali samo oni, boreći se za jedan mandat više za sebe i uski krug ljudi oko njih. Svojim radom smo dokazali da može drugačije, te prokazali njihovu nesposobnost i fiktivnost njihovih tzv. borbi koje su služile samo njima. Mi ćemo nastaviti da se borimo za jaču državu, za jači sistem, za pristup EU fondovima kojim ćemo unapređivati kvalitetu života našeg čovjeka."
Iz opozicije nas danima ubjeđuju kako je otvaranje pregovora u suštini beznačajno i nije im jasna “euforija”. Kako na to gledate i ako je to beznačajno, zašto to oni nisu napravili?
"Ne mogu reći ni onu staru narodnu 'Ko gubi, ima pravo da se ljuti', jer sam siguran da ni oni na kraju nisu gubitnici. Nažalost, dio opozicije pobjedu Bosne i Hercegovine vidi kao svoj poraz. Žao mi je što je tako. Razumijem da im je neugodno, da im možda i smeta činjenica da se pokazalo kako se i koliko može uraditi za svoju zemlju i naše ljude samo u jednoj godini. Pa ipak njihove sujete ne bi trebale biti razlog da se ne raduju ovom važnom koraku za sve naše građane kojim se otvara mnogo svjetlija perspektiva. Dovoljno je naglasiti da nam se praktično od danas otvara mogućnost korištenja 1,2 milijarde eura za strukturalne reforme, te pristupni fondovi EU. To je novac za bolji život naših ljudi, povećanje proizvodnje, veća primanja, bolje uslove života, infrastrukturu i čitav niz drugih konkretnih, opipljivih mjera od kojih ćemo život u Bosni i Hercegovini činiti boljim, ugodnim. Ako neko ima problem s tim, onda neka dobro razmisli o svojim motivima."
Može li se ova opozicija urazumiti i biti partner na našem evropskom putu umjesto što su kočničari?
"Nadam se da može. To je ipak pitanje za njih. Kada je SDP bio opozicija, uvijek smo podržavali sva rješenja od interesa za državu i za narod. Nažalost, sadašnja opozicija se ne ponaša tako. Izmišljaju kojekakve izdaje koje ni sami ne mogu imenovati. Traže problem za svako rješenje. Dobrodošli su da se ukrcaju na voz evropske perspektive i obnove vjere u našu zemlju i njene institucije. Neka podijele s nama zasluge za uspjehe koje ostvarujemo svojom podrškom, umjesto da se ponašaju kao uvrijeđeno dijete. Mi im stojimo na raspolaganju za dogovor i saradnju."
Kad se očekuje idući sastanak državne koalicije i jeste li se čuli sa Čovićem i Dodikom? Kakve su njihove reakcije na otvaranje pregovora?
"Čuli smo se i razmijenili čestitke. Svi smo sretni zbog uspjeha jer ovo jeste naš zajednički pothvat, koliko god se po pojedinim političkim pitanjima naši stavovi razlikovali.
Očekujem da uskoro sjednemo i nastavimo raditi na rješenjima za pitanja koja imamo na stolu i da otvaramo nove teme i iznalazimo najbolje puteve za unapređenje političke klime i života građana Bosne i Hercegovine. Uostalom, sada smo dobili četvrtog partnera za pregovarčkim stolom, institucije EU, koje će donositi konačan sud o tome da li su zakoni i akti koje budemo pripremali u skladu sa evropskim standardima."