Vijest da je Kantonalni sud u Sarajevu nedavno odbio žalbu Ljekarske komore KS, kojom je pokušano osporavanje presude Općinskog Suda od 6. septembra 2019. godine je izazvala mnogobrojne reakcije i pitanja.
Nezakonit način
Podsjetimo, presudom je utvrđeno da je nastavak 5. Izborne skupštine Ljekarske komore KS koja je održana 20. decembra 2018. godine sazvan i održan na nezakonit način.
Radi se o svojevrsnoj akciji preuzimanja Ljekarske komore od strane Sebije Izetbegović, direktorice KCUS-a, i njenih najbližih saradnika.
Kako je Raport ranije naveo neki članovi Sindikata doktora medicine i stomatologije poimenično su inicirali parnični postupak protiv Ljekarske komore KS radi nezakonitih radnji. Prvostepena presuda iz 2019. utvrdila je da su sazivanje i konstituisanje Komore te odluke donesene na sjednici 20. decembra 2018. nezakonite.
Novom presudom, donesenom u oktobru ove godine, potvrđena je prvostepena presuda. Njome je Sud poništio sve akte koji su doneseni na spornoj sjednici Ljekarske komore KS.
U razgovoru za Raport, doktor Dragan Stevanović je kazao da su upitne legalnosti svih odluka LJKKS unazad četiri godine. Na pitanje na koje tačno odluke misli, doktor nam je pojasnio:
Šta nije legalno?
"Može da se govori i o potpisivanju licenci doktorima u protekle četiri godine, pa sve do potpisivanja i davanja saglasnosti za dopunski rad. Svakako tu su i saglasnosti za otvaranje privatnih ordinacija. Dakle, sve što je Ljekarska komora radila u proteklom periodu pitanje je da li je legalno. Govorimo o odlukama koje po zakonu pripadaju u nadležnost Ljekarske komore", kazao je Stevanović.
Između ostalog, pojasnio nam je da su na ovo godinama unazad upozoravali. Ranije na svom Facebook profilu napisao je kako ga brine činjenica da su Sebija Izetbegović, Enra Suljić i slični spremni da podmetanjima, prijetnjama i silom ovladaju Ljekarskom komorom.
Podlegli pritisku
"Istina je da sam to napisao, ali sada ću vam pojasniti kako stvari stoje. Veliki broj ljekara je pristajao na sve ovo zbog koristi i straha. Razgovarao sa pojedinim ljekarima sa KCUS-a koji su mi tako kazali. Iskreno da vam kažem mene brine činjenica da akademski građanin sa ljekarskim iskustvom i ugledom u gradu pristane na takvo nešto. Ali, očito nam je to mentalitet društva", kazao je Stevanović te dodao:
"Nažalost, tako je bilo. Veliki broj ljekara je pod pritiskom direktora Doma zdravlja, Kliničkog centra i tadašnjeg direktora Hitne pomoći jednostavno klepio ušima i rekao šta me briga. Nisu shvatili složenost situacije".
Na kraju razgovora za Raport kazao je kako su zbog ovakvih stvari mnogo ispaštali građani, ali i ljekari.
"Ne smijemo da zaboravimo da je veliki broj ljekara ispaštao, a upravo ta Ljekarska komora je zadužena za zaštitu doktora", zaključio je Stevanović.