CIA, američka obavještajna agencija, uvjerena je da je Kina još u januaru pokušala zaustaviti Svjetsku zdravstvenu organizaciju (WHO) u alarmiranju svijeta oko novog koronavirusa. Razlog za to leži u činjenici da se Kina htjela opskrbiti zaštitnom opremom prije ostatka svijeta.
Tajni izvještaj CIA-e donosi američki portal Newsweek koji za svoje izvore navodi najmanje dva visokorangirana obavještajca.
U dokumentu se navodi da je Kina prijetila WHO-u da će prekinuti saradnju s njima proglase li svjetsku zdravstvenu krizu.
Drugi izvještaj u kojem se Kinu optužuje da je zataškavala informacije na početku epidemije
Ovo je drugo u nizu izvještaja koje će samo produbiti jaz u već ionako narušenim odnosima Kine i Sjedinjenih Američkih Država oko pandemije koja je ubila već preko 280.000 ljudi. Od toga četvrtina žrtava pripada području SAD-a. Prvi izvještaj prošle sedmice objavili su Nijemci u Der Spiegelu, a produkt je njemačkih obavještajnih službi. U njemu se optužuje kineskog predsjednika XI Jinpinga da je krajem januara osobno vršio pritisak na generalnog direktora WHO-a, Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa.
WHO je demantirao sve optužbe i navode iz izvještaja. Međutim, na konkretno pitanje je li neko od kineskih dužnosnika zaista nešto poduzeo kako bi se spriječilo proglašenje svjetske zdravstvene krize, WHO dosad nije dao konkretan odgovor.
"Ne komentiramo specifične razgovore s članovima država, ali možemo reći da je tokom cijelog perioda pandemije WHO reagirao u skladu sa svojim mandatom kao tehnička organizacija zasnovana na dokazima koja se usredotočila na zaštitu svih ljudi, svugdje u svijetu", poručio je Christian Lindmeier, a prenio Newsweek.
WHO se oprao od optužbi
"WHO svoje preporuke temelji na nauci, najboljoj praksi javnog zdravstva, dokazima, podacima i savjetima nezavisnih eksperata. WHO je bio fokusiran na zdravlje svih ljudi na svijetu", dodao je Lindmeier te istaknuo da se Tedros i kineski predsjednik Xi nisu sastali 20., 21. niti 22. januara.
"Sastanak je održan 28. januara, ali tada pitanje proglašenja svjetske zdravstvene krize nije postavljeno".
Američki obavještajci koji su razgovarali s Newsweekom kažu da ne znaju je li predsjednik Xi odigrao ključnu ulogu u vršenju pritiska na WHO.
WHO je 30. januara proglasio globalno stanje opasnosti te su tada neumorno počeli objašnjavati da Kina u pandemiji nije činila ništa loše.
"Ova deklaracija nije znak nepovjerenja u Kinu. Upravo suprotno, WHO se pouzda u sve kineske kapacitete da se nosi s ovom krizom", poručio je tada Tedros.
Nabavili 2,5 milijardi zaštitne opreme, pa je kasnije distribuirali po svijetu
Američki list navodi da je upravo to izazvalo burne reakcije kod američkog predsjednika Donalda Trumpa koji je WHO proglasio kinacentrističkom i donio odluku o prekidu njenog finansiranja.
Osim Trumpa i SAD, Kinu su oštro kritizirale i ostale svjetske države zbog početnih koraka u borbi protiv epidemije. Sve je počelo u Wuhanu, a mnogi tvrde da su kineske vlasti tada ušutkivale liječnike koji su htjeli svijet upozoriti na ono što se zapravo događa.
Osim toga, odgađali su vijesti o epidemiji, te koristili vrijeme kako bi se što bolje opskrbili zalihama zaštitne opreme. Kina uvezla 2,5 milijardi komada zaštitne opreme (PPE) što je uključivalo i dvije milijarde maski i to u periodu od 24. januara do 29. februara, objavili su Kinezi u svojim službenim izvještajima.
Tek kad je virus napustio granice Kine, počeli su intenzivni diplomatski pozivi i kineski pokušaji doniranja zaštitne opreme širom svijeta. Upravo tu opremu, koju su nabavili prije ostatka, dijelili su kasnije drugim zemljama.
Amerikanci navode da je virus sigurno stvoren u kineskom laboratoriju, ali za tu tvrdnju ne pružaju nikakav dokaz.
Kina nije odgovorila na upite Newsweeka o svemu, ali tokom medijske konferencije istaknuli su da kineski predsjednik Xi nikada nije održao spomenuti sastanak ili ostvario bilo kakav kontakt s Tedrosom.