Nauka

Nevjerovatno naučno otkriće moglo bi pomoći u otkrivanju dragocjenih rudnika dijamanata

Naučnici su utrli put budućim otkrićima rijetkih dijamanata nakon što su riješili zašto su "izbili" na Zemljinu površinu.

Za cijenjene dragulje, koji su stari stotine miliona ili čak milijarde godina, odavno je poznato da nastaju pod velikim pritiskom i obično se nalaze u vrsti vulkanske stijene zvane kimberlit.

Ali njihov put do površine bio je više zagonetka - sve do sada.

Tim istraživača sa Univerziteta Southampton otkrio je da je pokretačka snaga raspad tektonskih ploča.

Ove ogromne ploče stijena, koje su komadi Zemljine kore, potiču stvaranje i erupciju magme bogate dijamantima iz dubine planeta.

Dr. Tom Gernon, vanredni profesor nauka o Zemlji u Southamptonu, rekao je da "ciklički" obrazac ovih dijamantnih erupcija oponaša ritam superkontinenata koji se s vremenom okupljaju i raspadaju.

Najnoviji superkontinent bila je Pangea, koja je postojala prije otprilike 335 miliona godina i bila je sastavljena od svih kontinenata koji trenutno postoje na Zemlji, piše Sky News.

Tim dr. Gernona, koji je također uključivao istraživače sa Univerziteta u Birminghamu i Leedsu, koristio se statističkom analizom i strojnim učenjem – poljem umjetne inteligencije u kojem se računala uče da daju predviđanja na temelju podataka – kako bi ispitali vezu između raspada kontinenata i formiranja kimberlita.

Stephen Jones iz Birminghama, koautor studije, usporedio je to s "domino efektom".

Rudnik dijamanata u Africi

Naučnici su otkrili da se većina erupcija kimberlitnog vulkana dogodila 20 do 30 miliona godina nakon što se Pangea raspala, postupno migrirajući s rubova kontinenata prema unutrašnjosti.

Zatim su otkrili da je Zemljin omotač - sloj između kore i jezgre - poremećen "rascjepom", kada se dvije tektonske ploče udaljavaju jedna od druge.

Time se vidi kako komadi kontinentalne kore tonu u plašt ispod, uklanjajući značajne količine stijena - desetke kilometara debele - s baze kontinentalne ploče.

Dr. Gernon je rekao: "Ovaj proces okuplja potrebne sastojke u pravim količinama da potakne topljenje dovoljno dovoljno za stvaranje kimberlita."

Naučnici kažu da im njihova otkrića pomažu razumjeti lokacije i vremena prošlih vulkanskih erupcija, a time i kako locirati potencijalna nalazišta dijamanata.

Studija je objavljena u časopisu Nature.