Suša i vrućina doveli su do smrti više od 150 delfina u sedmici u jezeru u brazilskoj regiji Amazon.
Ekolozi su izvijestili da je oko deset posto delfina u jezeru Tefé uginulo.
U jezeru su prethodno izmjerene temperature vode više od 39 stepeni.
Prema istraživačkom institutu Mamirauá i ekološkoj organizaciji WWF, stručnjaci su otkrili 153 leša delfina u jezeru Tefé u posljednjoj sedmici septembra.
Bili su 130 amazonskih delfina i 23 dupina Tucuxi. Obje vrste su kritično ugrožene i nalaze se na crvenoj listi Međunarodne unije za očuvanje prirode (IUCN).
Miriam Marmontel sa Instituta MAMARIA kaže: „Ovo odgovara 5 do 10% populacije svake vrste (ružičasti delfin i dupin tucuxi). Ako ove stope smrtnosti nastave rasti, naći ćemo se u vrlo kritičnoj situaciji s obzirom na to da su obje vrste u opasnosti od izumiranja.”
Jezero Tefé nalazi se u srcu regije Amazona u sjeverozapadnom Brazilu na ušću istoimene rijeke u Amazonu. Ozbiljna suša i visoke temperature dovele su i do niskog vodostaja u rijekama i uginuća ribe u regiji. Posljedice su razorne, rekla je specijalista WWF-a za očuvanje prirode Mariana Paschoalini Frias. Smrt delfina i riba utječe na cijeli lokalni ekosistem.
„Proveli smo niz analiza i kampanja monitoringa životne sredine u jezeru Tefe. Temperatura vode na dan smrti (28. septembar, kada se pojavilo 70 leševa) na momente je bila veoma visoka, prelazila je 39 stepeni Celzijusa, što je izuzetno visoko iznad prosjeka. Prosječna temperatura ovdje u našim krajevima na jezeru Tefe je između 29 i 31 stepen Celzijusa, što je izuzetno visoka vrijednost za ovo doba godine i svakako je povezana sa smrtnim slučajevima.”
Delfini su jedan od takozvanih bioindikatora u ekosistemima koji se mogu koristiti za identifikaciju efekata određenih uticaja na njihovu okolinu. “Ono što im se dešava odražava se i na druge vrste, uključujući ljude”, objasnio je Paschoalini Frias.
“Istrage nisu prestale, radimo seriju analiza kvaliteta vode uginulih životinja kako bismo shvatili koji su pravi uzroci ovih uginuća. Zato smo mi, Institut Mamiraua, zajedno sa nekoliko partnerskih institucija, ICMbio i nekoliko drugih, ovdje i pokušavamo se nositi s ovom katastrofom ovdje u regiji“, kaže Ayan Fleischmann.