Naša stranka posljednjih dana je u fokusu političke javnosti i to zbog, čini se, unutrašnjih turbulencija koje se odražvaju na kompletan proces formiranja vlasti.
A, lavinu komentara i reakcija pokrenula je Sabina Ćudić svojim izjavama.
Prvo je pažnju privuklo njeno glasanje odnosno neglasanje za rukovodstvo Predstavničkog doma Parlamenta BiH u kojem je Marinko Čavara.
Ćudić je to pravdala svojevrsnom principijelnošću s obzirom na to da je Čavara na američkoj crnoj listi.
Onda je stigla njena izjava na televiziji N1 u kojoj je nagovijestila da možda neće glasati ni za Vijeće ministara BiH.
No, o čemu se zapravo radi? Je li u pitanju zaista principijelnost ili nešto drugo?
Odnos Naše stranke od početka je pun rupa, čudnih manevara i dvostrukih aršina.
(Ne)principijelna Naša stranka
Krenimo redom.
Kada je u pitanju principijelnost, čudno je da Sabina Ćudić ima nešto protiv Čavare, a ne i protiv Mirsada Kukića s čijom je PDA u koaliciji.
Nakon što je odbila Čavaru, ali i Nebojšu Radmanovića (SNSD) postavilo se pitanje hoće li NS uopće učestvovati u državnoj vlasti.
Zanimljivo je da je tek nakon što je skoro sve dogovoreno i nakon što su predstavnici Osmorke već u Banjoj Luci ozvaničili koalciju, Ćudićka tražila sjendicu Glavnog odbora na kojoj se to sve mora odobriti.
I zasjedao je.
Nako sjednice, Ćudić je pročitala neke principe odnosno uvjete za učešće NS-a u državnoj vlasti.
Ipak, principi su bili uopćeni, već ranije apsolvirani i dogovoreni i sa HDZ-om i SNSD-om. Tako se stekao dojam da su usvojeni principi svrha sami sebi odnosno da opravdaju već raniji dogovor o ulasku u vlast.
A, sve je opet imalo krajnju svrhu da odobri ulazak same Sabine Ćudiću Vijeće ministara i to kao šefice diplomatije.
Njeno ime se odmah počelo spominjati, a ona sama nije odbijala poziciju.
I Forto ima ambicije
Međutim, vrlo brzo postalo je jasno da takva opcija nije stopostotna. U stranačkim dogovorima, NiP je dobio pravo prvog biranja, a očito je da oni žele poziciju šefa diplomatije za svog šefa - Elmedina Konakovića.
U tom trenutku Ćudić (principijelno!?) mijenja stav. Tako da nije sigurna hoće li podržati sastav Vijeća ministara BiH.
No, nije Ćudić jedina koja ima ambicije i koja zbog toga olako mijenja stavove.
Formalni stranački šef Forto također želi biti državni ministar. Forti je, kako nam je rečeno, već 'dosadilo' biti premijer KS. Pozicija je to koja mu je ponuđena i koja je dogovorena.
Međutim, on želi biti ministar u Vijeću ministara BiH i to prometa i komunikacija.
Osmorka je u raspodjeli dobila tri pozicije, a po jednu će sigurno popuniti SDP i NiP. Drugu bi također trebao SDP. Upravo ovu na koju 'puca' Forto.
Radikalni scenario
No, takav stav NS-a nije baš dobrodošao u Osmorci, jer je kontra ranije dogovorenih.
S obzirom da je Naša stranka s najmanjim brojem glasova, dogovoreno je da ona nastavi s vođenjem Vlade KS, SDP (kao najjača stranka) da imenuje premijera FBiH, a NiP da ima pravo prvog izbora u Vijeću ministara.
Zanimljivo je pak, da unutar Osmorke, ima o onih koji su zagovaraju radikalnije scenarije. Prema jednom od njih, ukoliko Naša stranka nastavi s kršenjem dogovora, predlaže se i formalno izbacivanje NS-a iz Vlade KS.
S obzirom na to da je uz Trojku u KS i SBiH, njihove ruke mogle bi biti suvišne.
No, problemi bi mogli biti riješeni već polovinom ili krajem ove sedmice kada bi se trebao održati sastanak Osmorke. Na njemu bi se trebalo pričati o raspodjeli pozicija i kadrovskim rješenjima.