društvene mreže

Nepažljiva umjerenost, loša zaštita: Svaki treći izvještaj o samoubistvu se briše

Nova studija njemačke nevladine organizacije Reset došla je do zaključka da platforme uopće ne brišu podatke ili samo rijetko

Zakon EU o digitalnim uslugama namijenjen je zaštiti maloljetnika, posebno na internetu. Studija pokazuje: Velike platforme su nepažljivo umjerene. Maksimalno svaki treći sadržaj o poremećajima u ishrani, samoozljeđivanju i samoubistvu se briše.

Nova studija njemačke nevladine organizacije Reset došla je do zaključka da platforme uopće ne brišu podatke ili samo rijetko i da se time mogu kršiti novi propisi EU, Zakon o digitalnim uslugama (DSA).

"Bili smo šokirani koliko su platforme zakazale", kaže Rys Farthing, koji je vodio istragu u Resetu. U nekim slučajevima je obrisan samo jedan posto sadržaja. Ni u jednom slučaju nije bilo više od 30 posto.

Moguće kršenje Zakona o digitalnim uslugama DSA zahtijeva posebnu zaštitu za maloljetnike. Osim toga, nameće posebna pravila za velike mreže: posebno, takozvane mjere smanjenja rizika. Ovo uključuje brisanje, skrivanje ili potiskivanje sadržaja. Ove mjere moraju biti proporcionalne, ali i efikasne.

Sabine Verheyen (CDU), europarlamentarka i predsjednica Odbora za kulturu i obrazovanje, vidi potrebu da se sustigne:
„Pogotovo kada je u pitanju zaštita maloljetnika, ne vidim dovoljno onoga što se trenutno dešava. da ovdje moramo djelovati još jače i jasnije". Još nedostaje struktura za praćenje usklađenosti platformi sa DSA.