Kada je automobil natovaren za putovanje, fokus je često na tome kako staviti sve što trebate, a ono o čemu malo ko razmišlja su neosigurani predmeti u automobilima. Mnogi ne shvataju da se relativno mali i lagani predmeti koje utovarite u gepek mogu pretvoriti u smrtonosne projektile ako naglo zakočite ili, u najgorem slučaju, završite u sudaru.
Planinarska ili skijaška čizma, koja u početku teži samo 1,5 kilograma, pretvara se u smrtonosni projektil od 36 kg ako se automobil naglo zaustavi pri brzini od 50 km/h. Isto tako, danas nezaobilazni tablet koji oko teži pola kilograma, može udariti u glavu vas ili vašu djecu na stražnjem sjedištu snagom jednakom 12 kilograma.
Nils Sødal je porodični čovjek i viši savjetnik za komunikacije u Norveškom automobilskom autoklubu (NAF). Učestvovao je u crash testovima automobila s nepravilno utovarenom prtljagom za odmor i bio je zgrožen činjenicom da prtljag u automobilu može teško povrijediti putnike.
"Mnogi ljudi potcjenjuju opasnost od neosiguranih predmeta u automobilima. Moderni automobili su vrlo otporni na sudare, ali nepričvršćen prtljag često je uzrok ozbiljnih povreda u saobraćajnoj nesreći", kaže Sødal, koji dodaje da je najopasnije što možete učiniti da nepričvršćene predmete stavljate na policu iza zadnjeg prozora ili na teret u gepeku, piše HAK revija.
"Jedan od naših testova sudara proveden je s karavanom pri 50 km/h. Predmeti u automobilu tada su iznenada dobili silu koja je jednaka 24 puta većoj težini od izvorne. Odložite li kameru ili neki drugi predmet težak dva kilograma na zadnju policu ili u prtljažniku, oni bi mogli kao smrtonosni projektil sa snagom od gotovo 50 kilograma proletjeti kroz putnički prostor", kaže Sødal.
Težina objekta u sudaru pri 50 km/h:
Pancerica 1,5 kg – 36 kg
Slalom skije 3 kg – 72 kg
Tablete 0,5 kg – 12 kg
Boca vode 1,5 kg – 36 kg
Frižider 7 kg – 168 kg
Torba 20 kg – 480 kg