U centru Beograda od podneva 30. decembra traje novi protest sa kojeg se traži poništavanje izbora.
Liderka koalicije Srbija protiv nasilja Marinika Tepić, koja 13 dana štrajkuje glađu, pozdravila je okupljene sa bine, poručivši: "Ovi izbori moraju da budu poništeni".
Organizator protesta je neformalna građanska inicijativa ProGlas koju su pokrenule istaknute javne ličnosti.
"Mi zahtijevamo poništenje ovih pokradenih izbora i njihovo ponovno održavanje u fer uslovima, sa uređenim biračkim spiskom, tako da nema fantoma", rekao je Radomir Lazović, jedan od lidera koalicije Srbija protiv nasilja.
"Zemlja koja uvozi glasače a izvozi svoju djecu nema budućnost. Zemlja u kojoj hapse studente a puštaju kriminalce nije Srbija u kojoj želimo da živimo", poručio je Miroslav Aleksić, takođe jedan od predstavnika liste Srbija protiv nasilja.
"Izbori su bili kriminalni i zato moraju biti ponovljeni. Ponovljeni, ali ne pod ovim uslovima”, izjavio je Vladimir Štimac, košarkaš i kandidat za gradonačelnika Beograda ispred desne koalicije NADA.
Zbog štrajka glađu je narušenog zdravstvenog stanja, da se popne na binu pomogli su joj opozicioni političari Miroslav Aleksić i Radomir Lazović.
Zahtjev ProGlasa je održavanje parlamentarnih i lokalnih izbora u Srbiji u roku od šest mjeseci ,"nakon procesa temeljne promjene izbornih uslova". Navode da je izborna volja građana "iznevjerena".
Seriju protesta u Srbiji nakon izbora 17. decembra, pokrenuli su navodi o izbornoj krađi vladajuće Srpske napredne stranke (SNS) koja je proglasila pobjedu na svim nivoima.
Najveća opoziciona koalicija "Srbija protiv nasilja" ih optužuje za izbornu krađu i traži ponavljanje izbora. Vlast to negira.
Dan prije protesta, 29. decembra, Republička izborna komisija (RIK) odbila je prigovor koalicije "Srbija protiv nasilja" da se izbori ponište.
Sumnje u regularnost izbora iskazala je i OSCE-ova Kancelarija za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) koja je 18. decembra saopćila da su izbore obilježile ozbiljne neregularnosti, zloupotreba javnih sredstava, medijska dominacija predsjednika države Aleksandra Vučića, negativna kampanja i širenje straha.
Dio europarlamentaraca pozvao je na nezavisnu istragu svih prijavljenih nepravilnosti tokom izbora.
Sjedinjene Američke Države su pozvale nadležne u Srbiji da istraže navode međunarodnih posmatrača, javlja RSE.