Šarena planeta

Nekad jedan od najsiromašnijih gradova Njemačke danas pliva u milionima, razlog je – BioNTech!

Treba nam biti drago kad gradovi prijatelji naših gradova budu uspješni. Njemački Mainz je već više od pola stoljeća grad prijatelj Zagreba. I jedan je od rijetkih entiteta kojem je javnozdravstvena kriza donijela i nešto dobro.

Farmaceutska kompanija BioNTech, koja je stekla globalnu slavu vakcinom protiv Covida-19 BionNTech/Pfizer, mogla bi ove godine ostvariti profit od 10 milijardi eura. Pa je tako ime ulice u kojoj se nalazi upravna zgrada kompanije dobilo novi sadržaj. Ulica nosi ime An der Goldgrube, Kod zlatnog rudnika, što se odnosi na arheološki lokalitet iz rimskog doba. BioNTech je pravi novi zlatni rudnik, guska koja nosi zlatna jaja.

Poznato je da je kompanija, koju su osnovali migranti iz Turske, naučnici i životni partneri Uğur Şahin i Özlem Türeci, u devet mjeseci ove godine platila više od tri milijarde eura poreza. Iako BioNTech ima sjedište u Mainzu, kompanija je prisutna i drugim njemačkim gradovima, na primjer Marburgu, i u SAD-u. Koliko je, zbog toga, od tri milijarde tačno otpalo na Mainz nije poznato, navodi The Financial Times, ali zato postoji informacija koja može predočiti omjere. Mainz je prošle, 2020. godine, uprihodio 173 miliona eura korporativnih poreza, a ove, 2021. godine više od jedne milijarde. Tako su uglednim britanskim novinama potvrdili ljudi upoznati s problematikom.

"Naš je prioritet podmiriti gotovinski dug [kratkoročne zajmove] od 634 miliona eura do kraja 2022.", rekao je gradski finansijski direktor Günter Beck za Financial Times. "Postoji širok politički konsenzus za ovaj potez jer, dok se dug ne plati, nemamo slobodu odlučivanja o diskrecijskoj potrošnji”, dodao je. Mainz je cijelu deceniju bio u programu rješavanja duga.

Nakon toga, navodi za FT Michael Ebling, gradonačelnik, član Socijaldemokratske stranke (SPD), grad će krenuti u proces smanjenja ovisnosti o jednoj kompaniji.

"Iskoristit ćemo pozitivnu finansijsku poziciju i budžetske viškove kako bismo uspostavili globalno središte nauke i biotehnologije", rekao je gradonačelnik, obećavajući ubrzanu transformaciju 12 hektara bivše kasarne u blizini sjedišta BioNTecha u poslovno i kulturno središte. Procjenjuje da bi se moglo otvoriti oko 5.000 radnih mjesta.

Interes za dolazak u Mainz raste i mnoge se njemačke, ali i kompanije iz inozemstva raspituju za mogućnost da dio poslovanja lociraju u tom gradu.

Vlasti su svjesne da moraju zainteresiranima dati dodatni poticaj pa najavljuju da će za trećinu smanjiti korporativne poreze što bi kompanije sljedeće godine uštedjelo oko 350 miliona eura, priča Ebling. Što će grad učiniti jeftinijom lokacijom za poslovanje od susjednih Wiesbadena ili Frankfurta.

Na pitanje novinara FT je li BioNTech tražio da se smanje porezi, je li to ustupak sada moćnoj kompaniji, finansijski direktor Beck rezolutno odgovara:

"Ne! Tako smo odlučili jer želimo nešto vratiti onima koji održavaju ekonomiju u Mainzu", prenosi FT.

S odlukom se slaže poslovna zajednica koja upozorava da bi se BioNTech, ako mu uvjeti poslovanja ne budu odgovarali, mogao okrenuti nekom drugom gradu.

Sahin, jedan od osnivača kompanije, ne odaje dojam potrage za novom lokacijom već daje do znanja kako sljedećih godina kani proširiti poslovanje u Mainzu.

Beck, koji dolazi iz stranke Zelenih, uvjeren je da će dolasci novih kompanija zadržati Mainzov račun u zelenom. Čak i ako je to na štetu drugih gradova s većim porezima.

“Pojavio se članak [u novinama] u kojem se kaže da je Wiesbaden ljubomoran i da Mainz ne pokazuje solidarnost”, rekao je. “Pa, Wiesbaden je decenijama bio bogat, a Mainz siromašan. Tada Wiesbaden nije bio solidaran prema Mainzu”, zaključio je u razgovoru za FT.

Clicky