Svijet

Ne odriče se Putina. Bivšem njemačkom kancelaru prijeti istraga zbog veza sa ruskim liderom

Bivši njemački kancelar Gerhard Schroder našao se na meti kritika zbog privatnog sastanka s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom nakon što je otputovao na odmor u Moskvu kako bi se s njim sastao.

Schroder je u opširnom intervjuu za njemačke medije rekao da se nema za što izinjavati zbog prijateljstva s Putinom, kojeg je sreo prošle sedmice tokom posjete ruskoj prijestonici.

Žestoke kritike

Schroder je na meti žestokih kritika zbog svojih poslovnih veza s ruskom državnom plinskom kompanijom Gazprom.

Bio je jedan od pokretača izgradnje dva baltičkih plinovoda za prijenos plina u Evropu, od kojih je jedan prekinut nakon ruske invazije na Ukrajinu, a drugi, Sjeverni tok 1, trenutno isporučuje samo 20% očekivanog nivoa.

Schroder se suočava s istragom socijaldemokrata, čiji je član od 1963., zbog njegovih veza s Kremljom i odbijanja da se distancira od Putina, a mogao bi još biti izbačen iz stranke.

U petosatnom intervjuu za časopis Stern i televizijsku kuću RTL nije dao izravan uvid u način razmišljanja ruskog čelnika, ali je nakon razgovora s njim rekao da misli da je sukob s Rusijom "rješiv", ali da zahtijeva više pregovora - koju bi trebale predvoditi Njemačka i Francuska – i veću osjetljivosti zapada prema ruskim “stvarnim strahovima da će biti opkoljena neprijateljskim zemljama”.

Status neutralnosti

On je preporučio status neutralnosti u stilu Austrije za Ukrajinu i raspored kantona u švicarskom obliku za ono što je nazvao "kompliciranom" regijom Donbas u istočnoj Ukrajini.

Rekao je da obje strane moraju pokazati spremnost na kompromis.

Vezano za nesporazume oko toga zašto Sjeverni tokom trenutno teče samo petina – ili 30 miliona kubnih metara dnevno – od očekivane količine plina, Schroder je rekao da je za to kriva njemačka tvrtka Siemens, koju je okrivio za propast isporuke nedavno servisirane turbine u Rusiju.

No prema njemačkoj vladi i Siemensu, Moskva je kriva za svoje odbijanje isporuke turbine, koja je nedavno prevezena iz Kanade u Njemačku.

Clicky