Naučnici su uočili zabrinjavajuće promjene u okeanskoj vodi oko Bermuda. Nakon 40 godina praćenja, naučnici su primijetili da se Atlantski okean koji okružuje arhipelag zagrijava i gubi kisik, kao i da postaje sve slaniji i kiseliji.
Istraživači prate vodu oko Bermuda od 1983. godine, uzimajući mjesečne uzorke kako bi procijenili fiziku, biologiju i hemiju površine i dubina okeana.
Poznata kao Bermuda Atlantic Time-series Study (BATS), najnovija otkrića projekta pokazuju da je okeanska voda koja okružuje ostrva 2020-ih gotovo neprepoznatljiva u poređenju sa onim viđenim 1980-ih godina, piše IFLS.
"Vidjeli smo da se površinski okean u suptropskom sjevernom Atlantskom okeanu zagrijao za oko 1°C [33,8°F] u posljednjih 40 godina. Dalje, salinitet okeana se povećao i izgubio je kisik. Osim toga, kiselost okeana je porasla od 1980-ih do 2020-ih", rekao je profesor Nicholas Bates, istraživač okeana na Bermudskom institutu za okeanske nauke i profesor na Školi budućnosti okeana na Državnom univerzitetu u Arizoni.
Kao što se da naslutiti, ovi promjenjivi uvjeti će vjerovatno naštetiti biodiverzitetu područja. U protekle četiri decenije nivo kiseonika je pao za 6 odsto, što nije dobra vijest za vodene organizme. Isto tako, nivoi kiselosti su povećani za 30 posto, što također utiče na zdravlje životinja, kao što je sposobnost organizama da održe svoje ljuske.
Bermuda je britanska prekomorska teritorija u sjevernom Atlantskom okeanu, koja se sastoji od skoro 200 ostrva i nalazi se oko 1.770 kilometara od obale Miamija. Možda je najpoznatiji po Bermudskom trouglu, morskoj regiji jugozapadno od ostrva za koju neki tvrde da je odgovorna za sumnjivo veliki broj aviona i čamaca koji su nestali pod nerazjašnjenim okolnostima.
Međutim, čvrste statistike i istraživanja zasnovana na dokazima sugeriraju da su priče o Bermudskom trouglu tek nešto više od urbane legende. Budite sigurni, ove najnovije promjene u moru oko Bermuda također neće povećati izglede za misteriozne nestanke. Ili možda hoće?